Първият случай е от 12 ноември 2011 г. до с. Долни дол, когато е взривен склад, собственост на дружеството "Емко", унищожено е било значително количество боеприпаси и взривни вещества, предназначени за износ в Грузия.
Вторият случай е през 2015 г. до с. Иганово, когато е взривен склад за готова продукция на ВМЗ "Сопот". Част от унищожената продукция също е била собственост на "Емко".
Третият случай е отново през 2015 г., тогава е взривен цех за производство на боеприпаси на ВМЗ "Сопот", с. Иганово. През май същата година в сградата на бившия Институт по специална техника в София възниква пожар, вследствие на който изгарят иззетите веществени доказателства по делото за взривовете на складовете на ВМЗ "Сопот". Съгласно експертизата пожарът не е възникнал в резултат на самозапалване.
Четвъртият случай е от 2020 г. до Мъглиж, когато е взривен склад за капсул-детонатори и възпламенители на завод "Арсенал".
При четирите произшествия има сходство, което ги отличава от останалите случаи на взривове в складове от същия период, според експертиза. Разследващите не са установили конкретни причини довели до взривовете, като липсват жертви и пострадали.
Във всеки от случаите има предхождащ пожар, като работната версия е, че целта му е хората в близост да се оттеглят. Периодът за гасене на пожарите вероятно е бил използване за задействане на зарядите, като това е ставало от разстояние.
И при четирите случая взривената продукция е била предназначена за износ за Грузия и Украйна.
Според прокуратурата и ДАНС може да се направи предположение за взаимовръзка между взривовете, настъпили в България, опитите за отравяне на Емилиян Гебрев, сина му и техен служител, и извършването на тежки престъпления на територията на чужди държави.
По случая с отравянето на тримата български граждани като обвиняеми са привлечени и се издирват трима руски граждани, вероятно с принадлежност към Главното разузнавателно управление на Русия, посочи Милева. Разследването е установило, че шестима руски граждани са били в България около опитите за отравяне и взривовете.
От събраните доказателства се налага изводът, че целта на действията на руските граждани е била пресичане на доставките на военна продукция към Грузия и Украйна.
От прокуратурата съобщиха още, че се работи с чешките власти с оглед установяването на връзка между взривовете в България и тези в Чехия от 2014 г. На 17 април Чехия изгони 18 служители в руското посолство в Прага и каза, че разследвания са установили връзка на руски разузнавателни служби с експлозия в чешки склад за боеприпаси.
„ЕМКО“ ЕООД отрича да има нещо общо с взривовете във ВМЗ - Сопот. Това става ясно от позиция на дружеството.
От фирмата на оръжейния търговец Емилиян Гебрев „Емко“ обвиниха прокуратурата в опит да заблуди българската и международната общественост с неверни факти.
От дружеството заявяват, че в най-кратки срокове ще се аргументират подробно кои са „открито неверните и заблуждаващи твърдения“.
За първия по време взрив, разследван от прокуратурата - през 2011 г. в склад на „Емко“ в Ловнидол, се уточнява, че съхраняваните боеприпаси са били транспортирани година по-рано от Чешката република.
Опровергава се, че взривът е бил предшестван от пожар - обстоятелство, което според говорителя на главния прокурор Сийка Милева го свързвало с останалите три.
Информацията, че боеприпасите са били предназначени за износ, в т.ч. и за Грузия, и свързването на „Емко“ с взривовете във ВМЗ Сопот, е наречена „абсолютна лъжа“.
„Тези лъжи лесно се установяват с налични документи", пишат от фирмата на Емилиян Гебрев.
И питат - защо прокуратурата поднася неверни факти, какво е правила през годините по тези разследвания , защо отново се опитва да си измие ръцете с „Емко“, вместо да търси истинските причини и виновници за тези терористични актове и накрая - не прикрива ли държавното обвинение нещо, свързано с дейността на руските специални служби в България.
Четирима са загинали и няколко други са ранени при тежка катастрофа край Видин. Там ТИР и бус са се ударили на главен път Е79, на разклона за гр. Дунавци. Освен четиримата загинали, има и седем други ранени, двама от които са в тежко състояние. Жертвите са на възраст между 30 и 40 години. В момента на катастрофата в..
Въпреки дъждовното време, десетки пловдивчани се включиха в Дионисиевото шествие, организирано от Пловдивския панаир по повод 32-ото издание на ВИНАРИЯ 2025. Кукери от селата Климент, Иван Вазово и Столетово, гайдари от ансамбъл „Еподай“ и състав от пловдивския фолклорен ансамбъл „Тракия“ дефилираха по Главната улица на Пловдив. Атракцията..
Традиционният поход поклонение в памет на Васил Левски, организиран от община Асеновград, ще се състои днес до манастира „Св. Петка“. Събитието се провежда ежегодно в неделята преди 19 февруари, когато отбелязваме годишнината от гибелта на Апостола. В 12.00 ч. в манастира асеновградски свещници ще отслужат панихида в памет на Левски...
Дионисиево шествие в центъра на Пловдив в неделя възвестява началото на тазгодишната "Винария". То предвижда атракция с кукери, гайдари, фолклорни танци и почерка с вино. Кукери от селата Климент, Иван Вазово и Столетово, гайдари от ансамбъл „Еподай“ и състав от пловдивския фолклорен ансамбъл „Тракия“ ще дефилират по улица „Александър..
Нормално протичат изборите за кмет в пазарджишкото село Драгор. Петима са кандидатите за поста - издигнати от „Земеделски народен съюз“, коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“, БСП – Обединена левица, „Възраждане“ и „Български възход“. Общо 1160 избиратели имат право на глас в село Драгор. Избирателната активност към 10..