Безпрецедентен мълчалив протест пред Съдебните палати в страната, декларации - на прокуратури от цялата страна и на Прокурорската колегия на ВСС беше отговорът на държавното обвинение на приетите на първо четене в правната парламентарна комисия промени, с които се закриват специализираният съд и прокуратура.
В коментар на този факт и на промените в изборното законодателство бившият председател на НС проф. Огнян Герджиков изрази недоумение и възмущение от начина, по който се взимат важни решения - с бързане, на пожар, без професионална дискусия.
По думите му е скандален начинът, по който се управлява държавата:
"Акълът ми не го побира! Кое налага такава спешна мярка, проведени ли са дискусии в обществото, проучен ли е европейският и световен опит? Как може законодателят да действа така, то бива, бива самодейност, вулкан ли е изригнал...", запита проф. Герджиков.
"Срам ме е да бъда гражданин на държава, в която важни решения се вземат по такъв начин", каза той.
На аргумента, че в специализирания съд и прокуратура има поръчкови дела, той отговори с въпрос "А, ако се окаже, че има поръчкови дела и в другите съдилища – и тях ли да ги закрием?".
По отношение на промените в Изборния кодекс проф. Герджиков сподели мнението си, че ограниченията не са хубаво нещо и че българските граждани извън страната трябва да могат да гласуват. Но и тук според него решенията се взимат прибързано.
Той даде пример със страните от немския правен кръг, където законите се работят и се обсъждат понякога с години, а "ние тук ги решаваме в движение":
"Ние сме абсолютни световни шампиони по промени в законите и ако има галактическа класация - ще оглавим и нея".
Като бивш служебен премиер, назначен през 2017 година от президента Румен Радев, проф. Огнян Герджиков каза, че "да си начело на изпълнителната власт няма как да е леко, особено в такъв труден период":
"Не завиждам на този, който ще оглави служебно правителство, но в страната има много отговорни хора и съм сигурен, че такъв човек ще се намери".
Цялото интервю с проф. Огнян Герджиков е в прикачения звуков файл.
Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..
Тази година увеличението на работните заплати в България трябва да е около 15 % - с колкото беше повишена минималната работна заплата. В противен случай ще имаме приравняване на можещите и знаещите, квалифицираните работници с тези, които са с най-ниска квалификация и образователен ценз. Мисля, че това не го заслужава нашето общество. Това..
Инж. Хакъ Сакъбов е новият заместник-кмет с ресор строителство и общинска собственост в Община Пловдив. "Ресорът наистина не е лек, но не знам в Община Пловдив да има лек ресор", каза в първото си интервю за Радио Пловдив инж. Сакъбов. Той подчерта, че като приоритет в неговата работа ще бъдат обектите с осигурено финансиране, които имат конкретни..
Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...
Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията. Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а" на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..