Разпети петък е напомняне за най- ниската точка, в която може да стигнат отношенията между Бога и човека, каза проф. Мария Шнитер - ръководител на катедра "Теология" в ПУ "Паисий Хилендарски. В интервю за Радио Пловдив тя добави, че все пак оставаме с надеждата, че Възкресението ще настъпи и Божественото ще надделее, въпреки че човекът остава разкъсан между Божествената и човешката си съставка, между Духа, който се стреми нагоре към Създателя и плътта, която го призовава да остане тук със земните и човешки дела.
"Тълпата може да те превърне за дни от очакван Месия, в някой, който е презрян и отхвърлен. Всеки ден ние доказваме, че сме в състояние прибързано да възхваляме и отричаме. Разпети петък е едно съсредоточие на тази човешка способност да минаваме от едно състояние в друго", обясни проф. Шнитер.
Макар да сме повече от година в изпитания от Ковид-19, човечеството не е станало по- добро, смята тя. "От година насам ние вървим по един кръстен път, какъвто хората от целия свят не са преживявали. Време е да извървим всички стъпки към Голгота и да стигнем до Възкресението, защото нашите страдания няма да имат смисъл. Да носим достойно кръста си и да си спомним за случайния минувач, който помага на Исус, защото и днес има хора в беда, в нужда, в болка. Много знаци ни дава този ден, трябва да забавим тичането и да погледнем навътре в себе си и осмислим какво можем да направим", каза проф. Шнитер.
Според нея вечното възпроизвеждане на Библейския разказ ни прави част от него. "Заедно с Христос ще извървим горчивите стъпки към Голгота, ще стоим под кръста и заедно с него ще страдаме, ще възкликваме защо Господи ни остави, но ще продължим да се надяваме във Възкресението", каза още тя.
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..
Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..