Разпети петък е напомняне за най- ниската точка, в която може да стигнат отношенията между Бога и човека, каза проф. Мария Шнитер - ръководител на катедра "Теология" в ПУ "Паисий Хилендарски. В интервю за Радио Пловдив тя добави, че все пак оставаме с надеждата, че Възкресението ще настъпи и Божественото ще надделее, въпреки че човекът остава разкъсан между Божествената и човешката си съставка, между Духа, който се стреми нагоре към Създателя и плътта, която го призовава да остане тук със земните и човешки дела.
"Тълпата може да те превърне за дни от очакван Месия, в някой, който е презрян и отхвърлен. Всеки ден ние доказваме, че сме в състояние прибързано да възхваляме и отричаме. Разпети петък е едно съсредоточие на тази човешка способност да минаваме от едно състояние в друго", обясни проф. Шнитер.
Макар да сме повече от година в изпитания от Ковид-19, човечеството не е станало по- добро, смята тя. "От година насам ние вървим по един кръстен път, какъвто хората от целия свят не са преживявали. Време е да извървим всички стъпки към Голгота и да стигнем до Възкресението, защото нашите страдания няма да имат смисъл. Да носим достойно кръста си и да си спомним за случайния минувач, който помага на Исус, защото и днес има хора в беда, в нужда, в болка. Много знаци ни дава този ден, трябва да забавим тичането и да погледнем навътре в себе си и осмислим какво можем да направим", каза проф. Шнитер.
Според нея вечното възпроизвеждане на Библейския разказ ни прави част от него. "Заедно с Христос ще извървим горчивите стъпки към Голгота, ще стоим под кръста и заедно с него ще страдаме, ще възкликваме защо Господи ни остави, но ще продължим да се надяваме във Възкресението", каза още тя.
Адвокат Илия Тодоров от Асоциацията за защита на пострадалите при катастрофи е умерен оптимист за успеха на мерките, които ще противодействат на войната по пътищата, огласени от правителството. Това, което в подобни намерения досега е липсвало е да се посочат конкретни срокове и конкретни лица, които са отговорни за изпълнението им. В натоящия случай..
Министерството на образованието предлага математическите гимназии да бъдат преобразувани в специализирани училища. Министър Красимир Вълчев обясни, че с новия статут приемът в тези гимназии ще бъде още в пети клас и ще отпадне кандидатстването след седми клас. "Специализирано училище означава, че ще могат да приемат ученици след 4 клас,..
Шофьорите, пътищата и контролът са най- важни, когато говорим за безопасността по пътищата, а у нас и трите са в критично състояние, коментира бившият апелативен прокурор на Пловдив Росен Димов. Той беше един от застъпниците за по- бързи и строги наказания, включително за конфискуването на автомобилите на пияни шофьори - мярка, която се възприе..
Твърде много се преекспонира необходимостта от прилагането на пълна упойка при дентални дейности. Темата е изключително сериозна, защото не винаги това е най-добрият или най-необходимият вариант да се тушира негативното отношение на децата към денталните манипулаци, коментира в следобедната програма на Радио Пловдив "Ден след ден" д-р Веселка..
Как ще се паркира занапред с новите правила на общината в Стария град, по темата разговаряме с хотелиера Христо Гюлев от Сдружението на собствениците, живущите, работещите и инвеститорите в Старинен Пловдив. Гюлев каза, че живее и работи от 2016 година в Стария град. Той посочи, че не разбира защо всяка година се случва едно и също нещо, "някой..