Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Забавеният каданс е шанс да се насладим на детайлите

| обновено на 01.05.21 в 11:37

На Велики петък джазпевицата мирослава Кацарова, която е и богослов по образование сподели, че тайнственото религоизно чувство веняги я вълнуват като привлекателно и болезнено чувство, че нещата не са постижими докрай.

Важно е в такива дни да се намерят миговете на уединение и да се преживеят евангелските събития, които са огромни символи на човешката история - за предателството, за молитвата, за избора на тълпата, за това как смъртта побеждава смъртта....

В изпитанието на епидемията станахме по- смирени, осъзнахме, че животът е най- голямата ценност, парадоксално, но сме станали и по- близки, въпреки излоцията, смята Мирослава Кацарова.

"Тази ситуация ме направи по приемаща, но и в същото време по- борбена, да не се поддавам на страхана и на унинието".

Бяхме забравили божествения глас, гласът на съвестта, човекът започна да прекалява с материалното и в крайна сметка ни застигна някакво възмездие. Човек трябва да учи своите уроци и аз се опитвам да го правя, призна Мирослава Кацарова.

С нея разговаряме в Световния ден на джаза и за нейния проект  "Като в картина на Шагал", който очаква премиерата си на 5 май в София и в Пловдив на 8 май. 

Тя смята, че с отварянето на клубовете след голямата ковид пауза ще ни даде повече смисъл и сладост на преживяването да се срещаме с музиката. 

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" разговор за кенсъл културата

За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава?  А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.

публикувано на 22.11.24 в 10:23

Венета Нейнска поставя начало на европейско турне в Пловдив

Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне  „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив.  Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер,  Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..

публикувано на 22.11.24 в 07:58

Книга за идеите на Ататюрк гостува в Пловдив

В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество.  Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..

публикувано на 22.11.24 в 06:58

Три дни "Дефиле на младото вино" в Стария град на Пловдив

С Дионисиево шествие в Пловдив ще бъде открит фестивалът „Дефиле на младото вино“, който ще продължи до неделя. Участниците в 16-то издание на фестивала са 65 , сред тях са най-добрите производители на вина и вкусни храни. Новите фирми тази година са 5, а винопроизводителите са рекорден брой – 51 .  За тях и за посетителите широко отварят врати 18..

обновено на 22.11.24 в 06:37

Благотворителен търг с творби от фонда на Дружеството на пловдивските художници

Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20.   Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..

публикувано на 22.11.24 в 06:37