За Епископската базиликата говорим в програма "Точно днес" с Лаврен Петров, галерист, внук на големия наш художник Цанко Лавренов. От него повече и за най - новата книга на Ружа Маринска наречена "За изкуството". В интервюто става реч и за частните музеи в Пловдив, които отвориха врати за посещения.
Лаврен Петров каза, че силно се надява пандемията да не създава повече проблеми и да не прекъсва културния живот.
"Само преди седмица представихме в Пловдив книгата на Ружа Маринска, която е изключително издание, сборник с научни статии и публикации, писани за повече от 50 години, като в него не са включени книгите на авторката", поясни Петров. Той смята, че Маринска е една от големите фигури в съвременната българска култура, тя е критик и изследовател на изкуството, преподавател.
"Книгата има място във всяка една библиотека, но това не е четиво, което да е лесно за осмисляне. Поразителното е, че Ружа Маринска пише без да й влияе времето, при нея няма разлика в написаното в периода преди 1989 година и след това", смята Лаврен Петров.
За дейността на фондация "Цанко Лавренов": Проектът "Христо Берберов" ще бъде на дневен ред, и там предвиждаме да се мине през голяма национална избожба съвместно със СБХ и НБУ. Ще има и няколко филма, посветени на художника, както и изложба в началото на 2022 година.
За Епископската базилика на Филипопол: "Посетихме музея и се радвам, че личи съвместна работа на общината и фондация "Америка за България". Световен паметник е тази Базилика, и това, което ме порази е невероятната атмосфера, която е създадена. Липсва всичко, което може да бъде недостатък на българските музеи, като липсата на средствата. Там всичко е направено по модерен и бляскъв начин. Работят изключително любезни хора, които според мен са мотивирани."
За частните музеи и галерии в Пловдив: "Акцент са колекциите на Димитър Георгиев и на семейство Джуркови. Това са реализирни хора, които реставрират стари къщи, обзавеждат ги, и излагат колекции от българско изкуство, събирани с години. Това е нещо, което липсва в България. Според мен този нов момент ще роди много нови проекти, които ще дадат по-голямо самочувствие на галеристите."
Тази вечер от 18 часа е откриването на изложба "Малък формат", в галерия "ДПХ", на бул. "Цар Борис III Обединител" 153. Изложбата е организирана около концептуалната рамка, работите да бъдат с размер до 30/30/30 см. Малкият формат може да бъде обхванат с поглед изцяло от близка дистанция. Той предполага приближаване, вглеждане. Въздейства..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 14. 12. 2024г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Хенрих Сенкевич. Кръстоносци. 722 стр., тв. к., ок. 5А, Хермес, 2024. Юджин О Нийл. Лед наш грядущий. 236 стр., 3А, Панорама, 2025. Хан Канг. Вегетарианката. 216 стр., 2-ро изд. ок. „А..
Новият календар „ Личностите на Съединението “ излезе през месец декември. Директорът на Регионалния исторически музей-Пловдив Стоян Иванов подчерта, че селекцията на картини, снимки и текст са специално подбрани. Регионален исторически музей представя тематичния календар за 2025 година, посветен на 140-годишнината от Съединението на България...
"Живот“ е названието на изложбата в галерия „Възраждане“, която представя скулпторът Атанас Москов. Тя събира пластики от различни материали – мрамор, камък, алуминий. Атанас Москов е роден в Асеновград. Израстнал е в семейството на изкуствоведа Светла Москова и скулптора Петко Москов. Работи в сферата както на изящните, така и на..
Писателят Радослав Бимбалов е председател на журито на 28-то издание на фестивала за документално и анимационно кино "Златния ритон". Той беше гост в Клуб "Неделя" и сподели мисли за фестивала специално за Радио Пловдив. Разговорът ни започна с една история от юношеските години на Бимбалов, когато той е председател на детско-юношеското жури на..