Фондация „Аракс“ – Пловдив кани на първото от поредицата културни събития в рамките на Четвърти международен фестивал „Здравей, Армения“ – Фотоизложбата с фотограф – Гилад Саде, Израел. Откриването е на 05 май 2021 г. от 19,00 часа в Цар Симеоновата градина в гр. Пловдив, до фонтана на Деметра.
Гилад Саде е странстващ фотограф документалист и кинематограф, израстнал на Западния бряг, една от областите с най-голямо насилие в израелско-палестинския конфликт. Интересът му към фотографията е от 2007 г., когато започва да документира своя опит като член на екстремисткото Хилтоп младежко движение. Сложностите в израелско-палестинския конфликт, които той преживява, променят светогледа му. Освободен от илюзии, напуска движението и страната си.
Гилад се фокусира върху повдигане на човешката осъзнатост и права по целия свят. Документирал е живота в Израел и Палестина, пост комунистическо Косово, Нагорни Карабах, Приднестровието, Абхазия, Босна Херцеговина, Република Сръбска, Албания, Украйна, Румъния, Сърбия.
Гилад живее известно време в Нагорни Карабах и от 2015 г. снима и слуша истории на етнически арменци, които живеят там. Когато започва войната през 2020 г. той е от първите журналисти на терен и остава няколко месеца след войната в региона отразявайки последствията от войната.
Авторът сам споделя: „Тази фотоизложба ще Ви отведе в неповторима земя, в която живеят горди етнически арменци, населявали я повече от 3000 г. Земя с изключителна култура, с огромен потенциал, известна на малцина, мистериозна за останалата част от света. Регионът Хадрут в автономията на Нагорни Карабах разказва най-интересната история в разпадналия се Съветски съюз.
Разположена между империи, преживели монголското, персийското, турското нашествие и съветския период, черната планинска градина е разполовена в края на Кавказките планини.
Комплексът от църкви и манастири в региона са построени по върховете на планината и в долините около селищата. Всички са ползвани като верига за комуникация и защита в планината, която практически не може да се прекоси.
В Регионален исторически музей - Пловдив се проведе общото събрание на Сдружение „Български музеи” . За председател на сдружението бе избран д-р Огнян Тодоров , директор на Регионалния природонаучен музей в Пловдив. Негов заместник ще бъде Стоян Иванов , директор на Регионалния исторически музей - Пловдив. Мандатът на управителния съвет е три..
Сборникът "Shining Wind/Сияен вятър" е издание на Британското хайку общество. Той ще бъде представен в събота, на 30 ноември, в Конуей Хол, емблематична сграда за британската столица. В нея се провеждат културни събития, книжни панаири, поетични рецитали, срещи на поетични, философски и културни общества. Антологията ще представят..
Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан, завладя сърцата на зрителите по света..
Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?. Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.
„Гласът на Страдивариус“ – Красимира Стоянова и 300-годишната цигулка на Страдивариус на Светлин Русев ще звучат за първи път в Пловдив в концерт от Музикалния фестивал „Дни на музиката в Балабановата къща“ в Епископската базилика на Филипопол. Оперната прима Красимира Стоянова, известна с красотата и изяществото на своя тембър и младият..