Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първата в Пловдив черква след освобождението набира дарения за ремонт на покрива

Преди празника си храмът "Св. Св. Кирил и Методий" просълзи

Пловдивски художници готвят благотворителна изложба

4
Черквата "Св. Св. Кирил и Методий" Пловдив
Снимка: Александър Георгиев, Радио Пловдив

Пловдив отбеляза 170 години от първото честване на Светите равноапостоли Кирил и Методий. Възпитаници от едноименното Средно училище, което носи техните имена, преминаха с шествие през Главната улица до Барелефа им в подножието на Стария Пловдив. Там за първи път у нас се е чествала паметта на създателите на българската азбука. 

В същия час, когато децата полагаха венец пред  Барелефа, камбаните на първата следосвобожденска църква в Пловдив „Св. Св. Кирил и Методий“ възвестиха края на тържествената служба за храмовия й празник. Десетки миряни се стекоха в нея, за да почетат паметтана равноапстолите пред иконите с техните изображения.

Със свитък с българските букви в ръце, те са изографисани и над вътрешния, и над външния вход на черквата. Учейки чужди езици, децата да не забравят родния – пожела от амвона епископ Арсений в края на тържествена служба. Ведно с камбанния звън, който възвести края й, той допълни, че храмът има нужда от ремонт.

"Покривът на църквата просълзи след бурните ветрове и дъжда тази пролет" - разказа и храмовият свещеник отец Иван. Той изрази надежда средствата да се съберат преди прокапването да застраши започналата вътре реставрация. 

За ремонта са нужни около шест хиляди лева, а пловдивски художници обмислят благотворителна изложба в подкрепа на събирането им. Юли Шумарев сподели, че идеята има предистория, свързана с предишния храмов свещеник отец Васил. По негова молба през 2013-та година той и Гроздан Илков-Графа доброволно помогнали на черквата и в памет на приятелството им днес отново ще го направят.

"Ще се включат още Мия Божилова, Емил Атанасов, Гроздан Илков-Графа, Илия Йончев,  а съм сигурен, че и други колеги ще откликнат" - добави Юли Шумарев.

Освен храмов празник, в днешния ден се навършват и 139 години от полагането на основния камък на черквата. Това се случва на 11 май 1882 година. Две години по-късно храмът, който единствен е 32 колонен, вече е осветен. Сградата е дело на архитектите Йосиф Шнитер и Александър Безенжен.

Чуйте репортажа в звуковия файл и вижте видео-разказа:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията
Вилис Цуров

Отказът на президента да участва в срещата на НАТО е лош сигнал

Отказът на президента Румен Радев да участва в срещата на върха на НАТО във Вашингтон не е изненада, като се има пред вид позицията му против помощта на Украйна, каза в интервю за предаването "Точно днес" Вилис Цуров - председател на УС на Съюза на офицерите от запаса "Атлантик". Независимо от това, сигналът, който изпраща страната ни към партньорите..

публикувано на 28.06.24 в 10:24

Аптеките са на кръстопът между грижата и търговията

Собственици на аптеки,  професори от академичните среди и анализатори сядат на една маса, за да обсъдят проблемите в аптечния бранш.  Форумът е тази събота в Пловдив и  поставя темата: „Българската аптека е на кръстопът между фармацевтичната грижа и търговията“.  Форумът се организира от Инициативен комитет на магистър-фармацевти,..

публикувано на 28.06.24 в 10:08

Форум "Азбука.Език. Идентичност" в Пловдив

В зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей в Пловдив ще се проведе втората сесия на Международния форум за кирилицата „Азбука. Език. Идентичност“. Форумът е по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира с подкрепата на Министерство на образованието и науката. Той е продължение на проведения през 2022 г. Международен..

обновено на 28.06.24 в 08:51

Медицината е най-желана специалност в МУ-Пловдив

Ръст на кандидат-студентите за Медицински университет – Пловдив – това показват данните от подадените документи за участие в кампанията за прием. 1950 е общият брой на кандидатите, като миналата година те са били 1740, посочи зам.-ректорът по учебна дейност проф. д-р Веселина Горанова. Превес отново имат жените – 1480, а мъжете са 470...

обновено на 27.06.24 в 16:34

Медийни уроци за 7 клас преди лятната ваканция

Директорът на Радио Пловдив Чавдар Каришев приветства децата и разказа за мисията на радиото. Нашето радио е първото, което звучи онлайн, още от 1998 г.  Децата ни днес са потопени в интернет и за тях  често е трудно, как да преценят кое е истина и кое лъжа. Но, в училище "Алеко", както е известно в Пловдив имат свое радио, където..

публикувано на 27.06.24 в 12:03