Организирането на изборите е конституционната мисия на служебното правителство. То се назначава от президента именно, за да организира провеждането на свободни и демократични избори и да осигури нормалното функциониране на демокрацията“, подчерта преподавателят по Конституционно право в СУ „Кл.Охридски“ доц. Атанас Славов.
По думите му обаче, поредица служебни правителства са се ангажирали и с много по-стратегически дейности – правителството от 2014 г. е изготвило актуализирана стратегия за съдебна реформа, поемайки и ангажименти в рамките на НАТО. Правителството от 1997 г. се е ангажирало с подготовката и влизането на валутния борд в страната. „Самият факт, че се управлява в условията на криза, означава, че Правителството трябва да поема и по-сериозни ангажименти от това да подготвя изборите и да организира администрацията“.
Като очакване към новия служебен министър Янаки Стоилов, Славов подчерта, че той трябва да има ясна позиция за продължаване на съдебната реформа, както и ясна позиция за съдбата на специализираните Съд и Прокуратура, за които бе внесен законопроект за закриването им, без да е бил гласуван.
„България се намира в безпрецедентна ситуация в момента да подлежи на три различни мониторинга в сферата на правосъдието и ние трябва да излезем от тази ситуация“.
По думите му, българските граждани очакват справедливост с конкретни измерения. Хората, за които се знае, че са извършители на подсъдими деяния, трябва да получат справедливи присъди.
Министерството на Правосъдието трябва да подготви тези изменения в законите, които са необходими, за да се възстанови доверието в съдебната система и да се дадат гаранции за спазването на презумпцията за невиновност и правото на защита.
„Не е проблем служебното правителство да изготви законодателен проект, който да бъде внесен в новоизбраното НС или най-малкото оставен на следващото редовно правителство за доразвиване“.
По думите на доц. Славов, най-големият проблем на бившето управление на ГЕРБ е липсата на визия за бъдещето.
„България има нужда от визия за бъдещето за следващите 10-15 години. Намираме се в много динамично променящ се регион и свят, в който трябва да осъществяваме нашите съюзи и стратегии, с оглед на бъдещото ни развитие и инвестиции в човешки капитал в страната“.
Чуйте повече от звуковия файл:
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..