Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В секции с много гласуващи може да има и по 2 машини


На днешното си заседание Централната избирателна комисия прие хронограмата за провеждането на предстоящите предсрочни парламентарни избори на 11 юли. Първа задача в него са консултациите при областните управители за съставите на районните избирателни комисии.


"Срокът за това по принцип е до 14 май. Ние обаче указахме, че с оглед на изтичащия на 16 май срок да бъдат изпратени при нас информации за документите за назначаване на РИК-овете, ако са насрочени консултации за събота и неделя ( 15 и 16 май ), да не се променят и след това да ни бъде изпратена информацията". Това уточни по Радио Пловдив говорителката на ЦИК Росица Матева. По думите ѝ графикът със задачите е силно сгъстен  заради ккраткото време до вота.

"Въпреки това, всички ние в ЦИК сме решени да направим всичко необходимо, за да организираме честни и прозрачни избори, да осигурим правото на всеки избирател да гласува", декларира Матева.

По късно следобед членовете на ЦИК ще се срещнат с представители на фирмата, която доставя машините за гласуване. "Трябва да установим какви са проблемите с договора, който е сключен от прединия състав на ЦИК и да се види дали те ще могат да извършат доставка на допълнителния брой машини", каза още Росица Матева. 

Все още обаче не е изяснено колко машини ще трябва да се доставят . "Повечето колеги изразиха мнение, че в секциите, в които са гласували повече избиратели може би ще е добре да предвидим и по две машини за гласуване. Отделно от това трябва да преценим колко машини ще са нужни за чужбина", отбеляза говорителката на ЦИК.

Росица Матева отбеляза, че българи, които са в чужбина в деня на изборите, могат да гласуват в най-близката разкрита изборна секция, без преди това да са вписани в избирателния списък. На място ще се попълва декларация и гласуващият ще бъде вписан.

"За съжаление за хората на почивка в България това няма да е възможно", каза още Расица Матева. Тя припомни, че в България се гласува по постоянен адрес или по настоящ, но ако гласоподавателят го заяви 14 дни преди изборния ден.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Георги Стоев

Нужна е по-широка кампания за еврото

"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..

публикувано на 25.02.25 в 15:48

Въпреки протеста на „Възраждане“ нормалността у нас се връща

Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист  Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната.  „Докладът за членството..

публикувано на 25.02.25 в 10:50

Община Пловдив няма да допусне втора „Индра“

Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..

публикувано на 25.02.25 в 10:35

В този бюджет излиза, че най-важни са заплатите в МВР

Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..

публикувано на 25.02.25 в 10:12

По-малко пари, по-малко профилактика

Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..

публикувано на 25.02.25 в 09:58