В 4-годишната история на форума то се присъжда за втори път, като първият му носител е Златомир Златанов. Един от организаторите на „Орфей“ Антон Баев с мотива:
"Ако Златомир Златанов - по думите на проф. Светлозар Игов - направи модерен обрат в българската поезия, Георги Господинов е другият значим поет от последните години, който направи обрата към постмодернизма".
Наградата за Георги Господинов идва дни след като той спечели отличието на Фонд "13 века България" за роман на годината с „Времеубежище“.
"Дълбоко в себе си съм се смятал за човек, който е тръгнал от поезията, продължава да пише поезия и който, дори когато пише романи, ползва опита си от писането на поезия. Радвам се, че този фестивал е оценил поета в мен", каза Георги Господинов.
Наградата „Орфей“ е диплом и статуетката. Тази вечер от 17 часа в Малката раннохристиянска базилика Георги Господинов се среща с читатели, след което ще участва в заключителното четене на поетичния фестивал. Връчването на наградите е в края на форума.
Журналисти от екипа на Радио Пловдив също бяха наградени по време на фестивала.
Екатерина Костова получи наградата "По следите на Орфей".
В благодарственото слово тя изрази своето вълнение, споделяйки история от творческия си път.
"Трогната съм, защото първата ми книга не беше поезия, а беше проза - "Платното на Пенелопа". От този мит стигнах до мита за "Орфей". По този път, който са митовете, вървейки и пишейки, аз не зная докъде ще стигна. Знам, обаче, че митовете са мост между неразбираемото минало и още по-неразбираемото бъдеще".
Наградата за цялостно представяне на фестивала "Орфей" получи Стоян Терзиев.
"Трудно се получава награда в родния град" - каза той. След като благодари на организатори той продължи с "Посвещавам тази награда на сина си Димитър, защото сигурно не е лесно да имаш баща поет, пък и журналист".
Наградата за стихотворение спечели Михайло Свидерски от Северна Македония.
Много са въпросите, които проф. Георги Каприев поставя в книгата си "Българските разломи". Аз си избирам ето този - защо преходът ни склерозира в трудна за променяне структура? И наистина ли всичко, което ни се случва днес, е още от началото на българската обществена тъкан? Защо ни липсва духовен аристократизъм??? Слушайте разговора в..
Първа самостоятелна изложба в Пловдив открива Анелия Николова в галерия Elysium. Експозицията включва произведения, създадени през последните две години, вдъхновени от музиката на Рахманинов, Бах, Григ, Равел, Вивалди и Брамс, от литературата на Итало Калвино, Милош Църнянски и Ерик-Еманюел Шмит, както и от поезията на Збигнев Херберт...
На този свят има два вида хора – едните харесват Мечо Пух, другите го обожават. Да, чувал съм, че според някои Малкият Принц на Екзюпери например звучи прекалено романтично, дори леко лигаво. Срещал съм объркани души, които не просто не харесват, а направо не понасят историите за Алиса на Луис Карол. Единственият човек обаче, който със сигурност не е..
Младата пловдивска художничка Петя Доненчева открива изложба маслена живопис в Градската художествена галерия. Представя 74 картини, които са рисувани през последните 4 години. Платната разкриват свят, в който се съчетава класическият натюрморт с емоцията на съзерцателния пейзаж. Характерни за Доненчева са наситените цветове. Изложбата носи..
Античният фестивал „Диоклецианополис – кръстопът на времето“ се открива днес в Хисаря. Това е второто му издание като тази година ще бъде посветен на един от най-вълнуващите аспекти на всяка култура – храната и гастрономията. Диоклецианополис, познат със своето богато историческо наследство, ще възкреси традициите на древните цивилизации, които..