Четири наглед обикновени жени, които в битието си са като всички други, но когато стъпят на сцената се превръщат в „различни“ човешки същества, които с гласовете и песните си се докосват до божественото, и носят просветление за смисъла на човешкия живот. Спектакъл - възхвала на българската народна песен, съобщава от музея.“ С него стартира и новата музейна програма „Музеят – новото сценично пространство на Смолян“. Той е създаден като част от официалната програма на „Пловдив 2019 – Европейска столица на културата“.
Днес в музея се открива и Фотодокументалната изложба " Крепости в Средните Родопи и животът в тях". Тя представя резултатите от археологическите проучвания в района. Общият брой на регистрираните крепости към момента е 25, датиращи от края на V хил. пр. Хр. (краят на каменно-медната епоха) до Средновековието (XIV век), като частично или изцяло проучени са 13 от тях.
Голяма част от крепостите в Средните Родопи са използвани и поддържани в продължение на столетия, други са преизграждани наново. Общото при всички е изключително доброто им местоположение, предлагащо защита на жителите на близките населени места при възникване на опасност или улесняващо контрола на движението по главните Трансродопски пътища.
Автори на изложбата са археолозите на РИМ „Стою Шишков“ – Смолян Дамян Дамянов, Маргарита Люнчева и д-р Николай Бояджиев.
През целия празничен ден музеят ще ралоти с "Вход свободен" за посетители.
В интервю в предаването "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева сподели, че в пандемията залите нса останали пусти, но колегите са осъществили мнго онлайн ппроекти и срещи с най- малките, които са ги вдъхновявали.
Тя изрази надежда, че с новите си дейности РИМ ще стане притегателен център и за туристите, които включват в своя маршрут Родопите и Смолянския край.
На Богоявление във "Вход свободен" говорихме с любимата на поколения българи певица Йорданка Христова. Сърдечна, сияйна, земна и пълна с настроение както винаги, фаворитката на публиката беше на обичайната си висота. Разказа с усмивка, че на Йордановден е както винаги дежурна"телефонистка" и сутринта преди всички я е зарадвала певицата Нели..
2, Тронът на Коперник и Елесар или вестоносецът на истарите Изток-Запад, 2022 Рубрика „Избира Преге“ Пловдивското литературно поле през 2024 г.: Програми на Община Пловдив; Дружество на писателите. (продължава в следващото издание на предаването) Рубрика „Синьото цвете“: Стоян Михайловски. Световната книга.
Четвърт век скулпторът Димитър Рашков поздравява приятелите с рисунки на съответния зодиакален знак според Китайския хороскоп. В навечерието на новата година той спази традицията и зарадва със символа на 2025 г. Дървената змия колеги и близки. В интервю за програма „Точно днес“ скулпторът сподели, че е направил около 50 рисунки и някои..
С издателя Валентин Марков помним молитвата на Окуджава - Бог да даде всекиму каквото му е нужно, повтаряме го и тръгваме към размисли защо началото на всяка година го натоварваме с толкова много надежди. Вероятно, защото както казва поетът Иван Ланджев, "СМЕ НАРКОМАНИ НА НАДЕЖДАТА". РАДИО ПЛОВДИВ, СЪБОТА 4 ЯНУАРИ, МАЛКО СЛЕД 9 Ч "СРЕЩИ"
В първия ден на годината православната църква почита паметта на Свети Василий Велики. В негова чест в храмовете се отслужва съставената от него Василиева литургия. Имен ден имат близо 116 000 българи, носещи имената Васил, Василена, Василка, Веселин, Веселина, Весела и др. Свети Василий Велики е бил начетен и блестящ богослов, строг аскет, неуморен и..