Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почитаме светите равноапостолни царе Константин и Елена

| обновено на 21.05.21 в 08:41
7
Снимка: Радио Пловдив, Екатерина Костова


На 21 май Православната църква почита паметта на Светите равноапостоли император Константин и неговата майка Елена. 

Българската традиция

В българската традиция празинкът носи християнски и езически елементи.

Царуването на Константин е свързано с налагането на християнството като официална религия. Самият той приема християнската вяра в края на живота си. Според преданието майка му, царица Елена, отива на поклонение в местата, където е живял Христос, построява няколко манастира и открива кръста, на който е бил разпнат Исус. В негова чест новият столичен град е осветен и наречен Константинопол.

В народните обичаи

21 май е и празник на нестинарите. Уникалният обичай да се ходи върху огън е разпространен в Странджа планина. До средата на 20 век нестинарство е имало в доста селища около Малко Търново, но днес обичаят е запазен само в селата Българи и Сливарово. Вярва се, че по време на своя танц нестинарите могат да влязат в контакт със светците Константин и Елена, които им помагат да пророкуват и да лекуват болести.

На този ден именници са всички с имена Константин, Костадин, Костадинa, Динкo, Елена, Еленкo, Елен, Ели, Елица и Койчо.

На храмовия празник на черквата "Св. Св. Константин и Елена" в Стария Пловдив

Със звука на двете камбани от 13 метровата камбанария на черквата „Св. Св. Константин и Елена“ в Стария Пловдив започна тържествената литургия за деня на равноапостолните царе. Десетки хора дойодха още за началото й, въпреки че празникът, който почита светците, е в работен ден.

Някои от тях - защото носят името на един от светците, други - за да се помолят за здраве и добро. Празничната литургия тук се служи от храмовия свещеник отец Петър.

"В този храм служа вече 14 години години и една от големите радости в живота ми е раждането на моите близначки - те носят имената на Св. Св. Константин и Елена. Радостта за цялото  ми семейство е голяма. Но още повече се радвам, че служа на царе, които са прославили християнството и православието в целия свят. Ще призава миряните към мир и любов."   

През целия ден храмът ще продължи да се пълни с миряни, казват от черквата. Нейната история ни връща през 304 година, когато на същото място, където днес тя се издига, са били обезглавени заради вярата си първите жители на Тримонциум, приели християнството – Севериан и Мемнос. Проучванията на археолози и историци сочат, че около 30 години след смъртта им е издигнат храма върху самата крепостна стена на Акропола. 

Преди тях заради вярата си пострадали и 38–те Пловдивски мъченици. От 2001 година тук има тяхна икона и вторият храмов празник на черквата е на 21 август в тяхна чест. А върху позлатения иконостас иконата на светите царе Константин и Елена, чието име носи храмът и първия му празник е днес, е дело на прочутия възрожденски майстор Захари Зограф. Той е живял и творил в Пловдив 4 години, като тук е изписал и царските икони на Христос, Света Богородица и Йоан Кръстител.

Разрушавана и опожарявана няколко пъти, днешната черквата „Св. Св. Константин и Елена“ е издигната със средствата на един от най-известните ктитори през Възраждането под тепетата Вълчо Чалъков-Големия и на негови роднини. Тя е сред най-посещаваните пловдивски храмове и от местни хора, и от туристи. Дворът й е отрупан с цветя, а на празници, като днешния, пред каменния му зид те са чак до уличката към Хисар Капия. А хората, които идват по калдъръмените пътища към храма се  поздравяват с "Честит празник"!





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Местната власт на Пловдив на официална визита при дядо Николай

Пловдивският митрополит Николай покани и прие кмета на Пловдив г-н Костадин Димитров, ръководството на Общинския съвет,  председателите на политическите групи в местния парламент и съветници.  Целта на срещата е била да обединят усилията си за добруването на Божия народ, се казва в официално съобщение от митрополията. Владиката е благодарил..

публикувано на 28.01.25 в 15:42

Два дни грипна ваканция за учениците от 5 пловдивски общини

Учениците от общините Карлово, „Марица“ и Стамболийски също ще имат грипна ваканция на 6 и 7 февруари. Допълнителните 2 дни са обявени със заповеди на кметовете Емил Кабаиванов, Димитър Иванов и Петър Неделев. По-рано днес и кметът на община Хисаря Ива Вълчева също обяви 6 и 7 февруари за неучебни.  Така към момента учениците от 5 общини в..

публикувано на 28.01.25 в 14:49

Искат арест за собствениците на наркооранжерията край Ивайло

Районната прокуратура в Пазарджик внесе искане за арест за двамата притежатели на нарколабораторията до село Ивайло, която бе разбита преди ден. Срещу тях са повдигнати обвиненияза незаконно отглеждане на марихуана. Задържаните са 30 годишен мъж от Пазарджик и 27 годишният му съучастникот село Мирянци. Те са обвинени, че в частен имот в местността..

публикувано на 28.01.25 в 14:00

Двудневна грипна ваканция и за учениците в общините "Марица" и Хисаря

Община Хисаря също обяви 2-дневна грипна ваканция на 6 и 7 февруари. Двата дни са неучебни за всички училища на територията на общината, със заповед на кмета Ива Вълчева.  31 % стигна заболеваемостта сред учениците в община Хисаря, като болните вече са 219 от общо 706 ученици, сочат данните на общинската администрация.  Малко по-късно кметът на..

публикувано на 28.01.25 в 13:35

В Пловдив арестуваха много пиян румънски тираджия

Румънски шофьор на товарен камион е задържан за употреба на алкохол. 25- годишният мъж е спрян за проверка на улица „Карловска“, като още в началото на полицаите им направило впечатление неадекватното му поведение. Последвалият тест с дрегер отчел над 2,8 промила алкохол. Румънецът е дал кръвна проба за химически анализ. Срещу него е започнато..

публикувано на 28.01.25 в 12:21