В днешния празничен ден Пловдив ще даде живот на още един мемориал. Той е на основателя на легендарния Ансамбъл „Тракия“ проф. Кирил Дженев. Точно в 13 часа ще го открие кметът Здравко Димитров, а Ансамбъл Тракия ще изнесе концерт.
От идеята до реализацията й
В навечерието на 24 май Иван Димитров, бивш танцьор от Ансамбъл "Тракия", бивш телевизионен водещ на фолклорното предаване "Който може, го може" и основател на Фолклорния фестивал под тепетата, получи Награда „Пловдив“ за дарители и спомоществователи в областта на културата и изкуството за Благотворителния концерт „Пловдивска танцова палитра“ за изграждане на паметник на проф. Кирил Дженев. Идеята за мемориала му хрумва през 2006-та, когато създателят на Ансамбъл "Тракия" и негов дългогодишен главен художествен ръководител се прощава с живота.
“Благодарение на него аз днес се занимавам с танци. В Ансамбъл Тракия съм бил 15 години. Завършил съм АМТИИ и благодарение на танците и на него, се преместих от Сливен да работя и живея в Пловдив. Той имаше това качество, чувство и усещане като те види, да знае в какъв танц да те използва – трагичен, лиричен, буен. За мен намери танците Орфей и Евридика – там изразявах себе си без ограничения. Все още танцувам, не се притеснявам, че съм на 67 години. И в момента преподавам в ОУ „Христо Груев Данов“ - разказва Иван Димитров.
От идеята да се съхрани паметта за проф. Дженев се ражда фондацията на Иван Димитров. Оказва се, обаче, че не е толкова лесно замисленото да се облече в средства, за да се реализира. Но бившият танцьор от Ансамбъл Тракия не се отказва.
„За да регистрирам целия проект в общината, много ми помогна зам. Кметът Георги Титюков. Но за средствата имах сюблимен момент - не живеех в България 20 години. Помогнаха ми колегите и приятелите от Танцов Ансамбъл „Арсенал“ в Казанлък, където организирахме много хубав голям концерт в чест на будителите и проф. Дженев. Миналата година направих концерт на Античния театър с колегите от Пловдив, който събра около 10 500 лв. Тази година също направихме много хубав концерт благодарение на Жанет Иванова от Стамболийски и ансамбъла й „Траке“. Отзоваха се и други приятели.“
Средствата – около 35-40 хиляди лева - са събрани. А със самото извайване на бюста на проф. Дженев се заема скулпторът Иван Тотев.
„75-80 см. височина. Бягам от тая модна напоследък стилистика – американски реализъм, той граничи с наивизма и е по-скоро натурализъм. В традициите на конструктивната пластика е, която има сериозни постижения в нашата пластична култура. С една умерена експресия. Приликата е постигната на високо ниво, според близките“.
Паметникът е изработен от бронз върху гранитни постаменти. На едното е изписано името на професора, една негова мисъл: „Танцът е преживяване“ и неговия подпис.
Откриване на паметника
Днес, 7 години след първоначалния замисъл на Иван Димитров, паметникът се открива пред мястото, където и досега репетира Ансамбъл "Тракия". Иван Димитров и скулпторът Иван Тотев вярват, че за него ще се грижи не само администрацията на Район Южен, но и всички, които милеят за фолклорното танцово наследство.
Чуйте репортажа в звуковия файл.
Общо 7017 са кандидат-студентите, подали документи за Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ тази година, съобщи заместник-ректорът по учебна дейност проф. д-р Пламен Стоянов. Кандидат-студентите ще се съревновават за 3024 места, субсидирани от държаватаи 1114 за обучение срещу заплащане. Най-младият кандидат-студент е момиче на 17..
46.75 точки по БЕЛ имат учениците на НВО в X клас от Пловдив и областта . Това сочи статистиката, която обявиха от Регионалното управление на образованието. Националното ниво е със среден брой точки 47.47. По втория изпит от НВО - математика резултатите са по-ниски. Средният брой точки е 32.62 , което пък е най-доброто представяне на учениците за..
17 ученици в 7 клас имат 100 точки от НВО по математика в Пловдив и областта. Това сочат данните на Регионалното управление на образованието. Днес от МОН оповестиха резултатите на национално ниво. От тях стана ясно, че първенството държи София-град, веднага след това са резултатите на учениците от Варна и Смолян. От данните за Пловдив и..
Единственият български дервиш в Пловдив Васил Тосев показа прочутия танц на дервишите. Той е посветен за дервиш в най-важния център на суфите – турския град Коня, където от 700 години пребивават танцуващите от ордена Мевлеви. Турски народни танци показаха и момичетата от групата „Ачелия“ към Центъра за подкрепа на личностното развитие в..
От следващата седмица започват мащабни ремонти по знакови улици и булеварди в града на стойност 85 милиона лева. Строителството е планирано през летните месеци, които съвпадат с ваканцията на учениците, за да не се създава излишно напрежение. В понеделник стартират ремонтите по две ключови пътни артерии в града, съобщи в интервю за Радио Пловдив..