Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: Борбата с насилието над жени

Пандемията от коронавируса връхлетя света и зае основно място в съзнанието на обществото. Нейните ефекти вероятно ще се усещат още дълго време, докато тя не бъде преодоляна напълно. 

В рамките на тази здравна криза и в пролуките между непрестанната промяна на мерките свързани с коронавируса се зароди и така наречената “тиха пандемия”, която също като вируса е невидима и вирее в затворени пространства. 

Насилието над жени е основен проблем за Европейския съюз, тъй като това е най-явното проявление на все още ясно изразеното неравенство между половете. Приоритет е на европейските власти в рамките на периода от 2020 до 2025 да положат още усилия в преодоляването на този проблем. 

Евродепутатът Атидже Алиева - Вели сподели, че статистиките за домашното насилие в цяла Европа са притеснителни и бележат ръст от началото на пандемията. 

"Около 50 жени на ниво ЕС губят живота си всяка седмица, заради домашно насилие. По данни на фондация "Анимус" близо с 30% е нарастването на сигналите за домашно насилие".

Мерките, които Европейският съюз предприема са описани детайлно в докладът за неравенството между половете, излязъл през март 2021г. Евродепутатът Атидже Алиева Вели разясни някои от тях. 

"Увеличаване на финансирането на горещи линии, осигуряване на хотелски стаи и механизми осигуряващи възможност на жени да съобщават анонимно и безопасно за заплахи и насилие срещу тях". 

Европейският институт за равенство между половете ЕИГЕ е една от организациите, които се занимават с проблемите на полово основаното насилие. Според техните анализи за 2020 г. България се намира на 19-то място в съюза по индекса на равенство между половете, който включва в себе си и нивото на битово насилие в страната. 

Всяка втора жена жертва на убийство в България е жертва на своя интимен партньор мъж, това показват европейските анализи. Надежда Дерменджиева, изпълнителен директор на организация Български фонд за жените посочи и че основен проблем в България е неясната правна формулировка на домашното насилие. 

"Домашно насили е физическо, психическо, сексуално или икономическо. Икономическо насилие е да не ви дават да работите или като получите зпалата да ви я вземат. Сексуално насилие това е реално изнасилването в брака, което за момента не е признато в българското законодателство, като престъпление. 


Ако сте жертва на насилие веднага можете да се обадите на телефон 112, да потърсите фондация "Анимус" - 0 800 1 86 76 - на този безплатен телефон. Те ще ви дадат съвет как да подходите във всяка ситуация на заплаха. Отделно от това можете да потърсите помощи от така наречените "шелтъри" или кризисни центрове, където можете да намерите психологическа помощ, подслон и адвокатска помощ"


Управителят на фондация ''Джендър алтернативи'', организация, която се занимава със защитата на правата на жени и момичета, адвокат Милена Кадиева сподели, че при задействането на институциите много често не се стига до ефикасен развой за жертвата на психическото или физическото насилие. 

"Хората много често вече са минали по някои стъпки от системата, когато стигат до нас. Ходили са например до полиция и т.н., но не са получили нужната помощ. Нашата работа в помощ на жертвите на домашно насилие е да не съдим, а да дадем правилни съвети, да проявим разбиране и да осигурим достъп до правна и медицинска помощ".

В стратегията за равенството между половете приета от европейския съюз, която ще действа между 2020 и 2025 са заложени механизми за борба  с полово-базираното насилие и за преодоляване на половите неравенства в работ Основната цел на стратегията е Европейски съюз, където мъже и жени, момичета и момчета, с цялото свое разнообразие да бъдат свободни в преследването на своя път в живота, да имат равни възможности и да могат равнопоставено да участват и водят европейското общество.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49

Коледа е миризма на горящ пън и щастието, че сме заедно

"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..

публикувано на 25.12.24 в 08:25

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50