Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: Борбата с насилието над жени

Пандемията от коронавируса връхлетя света и зае основно място в съзнанието на обществото. Нейните ефекти вероятно ще се усещат още дълго време, докато тя не бъде преодоляна напълно. 

В рамките на тази здравна криза и в пролуките между непрестанната промяна на мерките свързани с коронавируса се зароди и така наречената “тиха пандемия”, която също като вируса е невидима и вирее в затворени пространства. 

Насилието над жени е основен проблем за Европейския съюз, тъй като това е най-явното проявление на все още ясно изразеното неравенство между половете. Приоритет е на европейските власти в рамките на периода от 2020 до 2025 да положат още усилия в преодоляването на този проблем. 

Евродепутатът Атидже Алиева - Вели сподели, че статистиките за домашното насилие в цяла Европа са притеснителни и бележат ръст от началото на пандемията. 

"Около 50 жени на ниво ЕС губят живота си всяка седмица, заради домашно насилие. По данни на фондация "Анимус" близо с 30% е нарастването на сигналите за домашно насилие".

Мерките, които Европейският съюз предприема са описани детайлно в докладът за неравенството между половете, излязъл през март 2021г. Евродепутатът Атидже Алиева Вели разясни някои от тях. 

"Увеличаване на финансирането на горещи линии, осигуряване на хотелски стаи и механизми осигуряващи възможност на жени да съобщават анонимно и безопасно за заплахи и насилие срещу тях". 

Европейският институт за равенство между половете ЕИГЕ е една от организациите, които се занимават с проблемите на полово основаното насилие. Според техните анализи за 2020 г. България се намира на 19-то място в съюза по индекса на равенство между половете, който включва в себе си и нивото на битово насилие в страната. 

Всяка втора жена жертва на убийство в България е жертва на своя интимен партньор мъж, това показват европейските анализи. Надежда Дерменджиева, изпълнителен директор на организация Български фонд за жените посочи и че основен проблем в България е неясната правна формулировка на домашното насилие. 

"Домашно насили е физическо, психическо, сексуално или икономическо. Икономическо насилие е да не ви дават да работите или като получите зпалата да ви я вземат. Сексуално насилие това е реално изнасилването в брака, което за момента не е признато в българското законодателство, като престъпление. 


Ако сте жертва на насилие веднага можете да се обадите на телефон 112, да потърсите фондация "Анимус" - 0 800 1 86 76 - на този безплатен телефон. Те ще ви дадат съвет как да подходите във всяка ситуация на заплаха. Отделно от това можете да потърсите помощи от така наречените "шелтъри" или кризисни центрове, където можете да намерите психологическа помощ, подслон и адвокатска помощ"


Управителят на фондация ''Джендър алтернативи'', организация, която се занимава със защитата на правата на жени и момичета, адвокат Милена Кадиева сподели, че при задействането на институциите много често не се стига до ефикасен развой за жертвата на психическото или физическото насилие. 

"Хората много често вече са минали по някои стъпки от системата, когато стигат до нас. Ходили са например до полиция и т.н., но не са получили нужната помощ. Нашата работа в помощ на жертвите на домашно насилие е да не съдим, а да дадем правилни съвети, да проявим разбиране и да осигурим достъп до правна и медицинска помощ".

В стратегията за равенството между половете приета от европейския съюз, която ще действа между 2020 и 2025 са заложени механизми за борба  с полово-базираното насилие и за преодоляване на половите неравенства в работ Основната цел на стратегията е Европейски съюз, където мъже и жени, момичета и момчета, с цялото свое разнообразие да бъдат свободни в преследването на своя път в живота, да имат равни възможности и да могат равнопоставено да участват и водят европейското общество.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56