Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Двоен стандарт за гаражи в район "Южен" гневи съседи

| обновено на 03.06.21 в 13:52


Блок 1330 е не по-различен от повечето такива, които опасват един от най-дългите булеварди в Пловдив - "Никола Вапцаров". Той има 4 входа и около 100 апартамента. Това прави ситуацията с паркирането изключително пипкава, като освен типичното съседско разбирателство домуващите трябва да се съобразяват и с непремахнати своевременно гаражи

След като съседите от блока изпълняват изискванията на наредбата за премахване на гаражите, издадена през 2018г., те дружно подават молби за запазване на паркоместа по новата система - със заплащане на абонамент. От тогава насам нищо не последва. Така се стига и до този момент, в който те изпращат писмо до общината в район "Южен", като настояват за премахването на незаконните гаражи и въвеждане на регулация в паркирането. 

С Радио Пловдив се свърза Виолета Фотева, която освен писмото представи и репликата на общината, отговаряща за района, в която се казва, че поради тежка епидемична обстановка пари за премахването на гаражите няма

"Още през 2018 г., когато налепиха предупрежденията за премахване на металните гаражи всички съседи, със собствени средства, в рамките на няколко месеца, ги преместиха. Тук, зад блока ни, имаше около двайсетина гаража", разказа Фотева. 


"Въпреки това два гаража останаха, като сме забелязали със съседите, че никой не ги ползва, знаем чии са, но те не са ползват и заемат място за няколко автомобила, което прави паркирането зад блока кошмарно. Ние сме принудени да паркираме из целия район, което понякога много затруднява транспорта".


Жителката на блока сподели, че още в края на 2018 г. голяма част от живеещите там са подали заявления за осигуряване на парко място съгласно наредбата, но от тогава нищо не е последвало. 


"Така решихме да пишем на общината няколко пъти, като те ни отговориха, че не могат да направят нищо, защото нямат пари. Не знаем вече какво да направим и затова се обръщаме към вас"

 
Съседи споделиха и своите преживявания с трудното паркиране зад домовете си. Млад мъж каза, че се прибира късно и никога няма място къде да паркира, а все пак тук живее. "Иска ми се поне да е урегулирано, да си платя и да знам, че има къде да паркирам" 


Друг човек припомни, че е имало план за облагородяване на цялата зона зад блока, но към действия не се е пристъпило. "Вие виждате, освен, че няма къде да се паркира, тук е и истински змиярник".

В разговор с един от съседите стана ясно, че единият собственик на гараж към момента не живее в Пловдив и мястото му не се използва изобщо. 


"Аз си хвърлям снега пред вратите на гаража през зимата, защото знам, че няма кой да го ползва". 

Кметът на район  "Южен" Костадин Язов каза, че е наясно с точно този тип проблеми и от администрацията имат план за действие, но средствата, които са нужни за премахването на гаражите, както и за облагородяване на паркопространствата ги няма. 

"Ще чакаме следващия общински съвет и ако актуализират бюджета така, както са обещали - ще действаме, но дотогава това са голи обещания", заяви Язов. 






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Искаме минимален ръст на потребителската такса

Потребителската такса, заплащана в извънболничната помощ при посещение на общопрактикуващ лекар или стоматолог да стане 3,90 лева от 1 ноември, искат от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари. Предлага се таксата за пенсионерите да е 1,95 лева. Личните лекари настояват също за законова промяна, която да изключи освобождаването на групи..

обновено на 07.10.25 в 16:59

Труд чака кметове и министри по плана за транспорта

Положението в село Труд наистина е нажежено!   Хората искат яснота и подробности.  Настояваме за общоселско събрание, на което да дойдат представители на властта.  Ако не дойдат министри и кметът на Пловдив, поне г-н Иванов да се вдигне от община Марица и да дойде при хората най - накрая, вместо да пуска прессъобщения и да обяснява как..

публикувано на 07.10.25 в 16:33

Всяка винарска изба у нас трябва да е атракция, както е в Австрия

Ефектът и ползите от домакинството на Пловдив на Глобалната конференция за винен туризъм, която приключва днес, коментира в програма "Ден след ден" проф. Бранимир Ботев, президент на Европейската лига за икономическо развитие Според него подобни глобални форуми не носят преки, а огромни индиректни ползи за винения бранш в България, стига да има..

публикувано на 07.10.25 в 15:35
Румен Радев - председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България

Административното повишаване на заплатите е деструктивно

България продължава да е последна по размер на минимална работна заплата в Европейския съюз, дори и след готвеното увеличение от 1 януари 2026 година. Защо обаче работодателските организации се обявиха против повишението на минималното възнаграждение?  Според Румен Радев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ),..

публикувано на 07.10.25 в 10:54

Младите медици простестират за достойно бъдеще в България

На национален протест под надслов „Стига лъжи“ излизат точно днес младите медици на България. Протестът започва в 17.30 часа на площада пред Министерсвото на здравеопазването. До недоволството се стигна след като шест месеца след първите протести, решения по техните искания няма, а законопроектът, с който трябваше да бъдат..

публикувано на 07.10.25 в 10:01