Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отпадъците като ресурс дискутираха на кръгла маса

Малката базилика в Пловдив бе домакин на кръгла маса на тема „Споделена отговорност за устойчиви градове“. 

Екологично ангажирани организации, представители на бизнеса, общините и МОСВ дискутираха националния план за управление на отпадъците до 2028 г., контролът на замърсяванията в градска и извънградска среда, както и възможностите отпадъците да се използват повторно, като се рециклират. 

Кръглата маса, организирана от сдружението БГ Бъди активен, е част от дългосрочния проект „Партньорство за чиста и красива България“. 

Форумът бе открит от Анести Тимчев, заместник-кмет с ресор „Екология“, който посочи, че в Пловдив ежедневно се обработват 400 тона твърди битови отпадъци, а за 1 месец на територията на града влизат и излизат 5 милиона автомобили.  

Участниците в кръглата маса се интересуваха от това как работи системата за управление на отпадъците в страната на регионално и национално ниво. Питаха и защо текстилът се третира като отпадък наравно с изхвърлените опаковки и негодно електрическо оборудване и защо не се възползваме от европейския опит в тази сфера. 

Вера Маркова от пловдивска търговско-консултантска фирма попита защо в Пловдив няма въведена система за събиране на хранителни отпадъци и депозитна система за събиране на пластмасови бутилки, както е в Германия. Тя припомни и че в Пловдив няма система за събиране на опасните отпадъци като лекарства и козметика с изтекъл срок на годност.

Отпадъците не са само широко известните опаковки, има още много, за които дори не се замисляме като фасовете например. В България няма организация, която да рециклира отпадъци от цигари, а те съдържат много опасни вещества, посочи Мария Лазарова, една от организаторките на кампанията „Да изчистим България“. "Фасовете не са текстилни отпадъци - имат пластмаса и съдържат голямо количество токсини, които могат да отровят водните басейни". 

Христо Диков от 1 от 4-те рециклиращи компании в България разказа, че в скоро време предвиждат цветните контейнери за стъкло, пластмаса и хартия да могат да се наблюдават от разстояние: "В реално време ще можем да отчитаме обслужването на всеки един контейнер и гражданите да имат достъп до нашата система и да подават сигнали".

Светлана Божкова, експерт в отдел „Управление на битови и строителни отпадъци“ в МОСВ, отговори на част от въпросите. 

"Инсталациите за третиране на отпадъци са сред най-скъпите, струват милиони лева. За разделно събиране рециклиращите мощности са направени, сега инвестициите са насочени към контейнерите. Битови отпадъци да се събират разделно - почти всички потоци са обхванати. Хранителните отпадъци предстои да се събират отделно и всяка община ще решава проблема."

Добри примери има и в Пловдив. Сдуржението БГ Бъди активен от години работи заедно с хората, за да се подобри градската среда, посочи Ласка Ненова. Тя открои възпитаването на съзнание у хората да не цапат, като посочи примера с глобите за хвърляне на семки в кв. Тракия, или заедно да се почистят и облагородят междублокови пространства.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Бонус - малус" ще конкурира застрахователите

С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..

публикувано на 28.07.25 в 10:01

Зърнопроизводителите търпят загуби след жътвата

Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..

публикувано на 28.07.25 в 09:14

Безплатно тестват за хепатит В и С всички от 40 до 60 годишни

Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли.  Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“.  Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..

публикувано на 28.07.25 в 08:30

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20