„Санкциите, които бяха обявени от Американския държавен департамент, оказаха значително влияние върху българския политически живот, особено на фона на задаващите се предсрочни парламентарни избори. На този фон има няколко тенденции, които трябва да се отчетат.“ Това заяви Михаил Кръстев от Съвета по икономически и публични политики.
Кръстев назова като една от тенденциите факта, че българските партии не виждат нищо лошо в политическия живот и в институционалната реторика от страна на чуждестранните ни партньори. Подобно на докладите, които страната ни получава от ЕК, всички са печеливши и виждат в тази комуникация положителна за тях тенденция, насочена само срещу политическите опоненти.
„За това вина може да бъде потърсена и у американските власти, тъй като бяха загатнати корупционни схеми и политическо участие в тях, но без имена. Ако се представят тези имена, може би ще стигнем до повече яснота в ситуацията. Сега е метнат камък в нашето малко езерце, вълните се разпростират, но не заплашват нито едно от плаващите в езерцето корабчета на политическия хоризонт“.
По думите на Кръстев, най-явният шамар в съобщението за санкциите е шамарът срещу европейските ни партньори и ЕК. Той призова политиците трябва да поемат ангажимент да съсредоточат усилията си върху вътрешнополитическата ситуация и усилията за реформиране на съдебната система на място, а не да разчитат на външни фактори, независимо дали те са от ЕС или от САЩ.
Кръстев изрази предположение, че невъзможността на страната ни да изпрати план за възстановяване на икономиката, може да доведе до ограничаване на европейските парични потоци.
„Нито се прави опит за оптимизиране на разходите, нито се прави опит и за осигуряване на свежи пари по грантовите програми“, подчерта Кръстев.
По думите му, икономическата криза тепърва ще се развива. Тя много ще зависи от това, как ще се развие туристическият сезон, в който основно ще се разчита на вътрешното потребление. Няма как да избегнем кризата, но въпросът е как ще реагираме.
„Бизнесите трябва да бъдат подкрепени така, че българската икономика да успее да се оттласне от сегашното състояние. Това няма да стане с директни трансфери от бюджета. С тях може временно да се потуши пожарът, в резултат на Ковид-пандемията, но няма да може да се осигури икономически растеж.“
Интервюто чуйте от звуковия файл:
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..