„Санкциите, които бяха обявени от Американския държавен департамент, оказаха значително влияние върху българския политически живот, особено на фона на задаващите се предсрочни парламентарни избори. На този фон има няколко тенденции, които трябва да се отчетат.“ Това заяви Михаил Кръстев от Съвета по икономически и публични политики.
Кръстев назова като една от тенденциите факта, че българските партии не виждат нищо лошо в политическия живот и в институционалната реторика от страна на чуждестранните ни партньори. Подобно на докладите, които страната ни получава от ЕК, всички са печеливши и виждат в тази комуникация положителна за тях тенденция, насочена само срещу политическите опоненти.
„За това вина може да бъде потърсена и у американските власти, тъй като бяха загатнати корупционни схеми и политическо участие в тях, но без имена. Ако се представят тези имена, може би ще стигнем до повече яснота в ситуацията. Сега е метнат камък в нашето малко езерце, вълните се разпростират, но не заплашват нито едно от плаващите в езерцето корабчета на политическия хоризонт“.
По думите на Кръстев, най-явният шамар в съобщението за санкциите е шамарът срещу европейските ни партньори и ЕК. Той призова политиците трябва да поемат ангажимент да съсредоточат усилията си върху вътрешнополитическата ситуация и усилията за реформиране на съдебната система на място, а не да разчитат на външни фактори, независимо дали те са от ЕС или от САЩ.
Кръстев изрази предположение, че невъзможността на страната ни да изпрати план за възстановяване на икономиката, може да доведе до ограничаване на европейските парични потоци.
„Нито се прави опит за оптимизиране на разходите, нито се прави опит и за осигуряване на свежи пари по грантовите програми“, подчерта Кръстев.
По думите му, икономическата криза тепърва ще се развива. Тя много ще зависи от това, как ще се развие туристическият сезон, в който основно ще се разчита на вътрешното потребление. Няма как да избегнем кризата, но въпросът е как ще реагираме.
„Бизнесите трябва да бъдат подкрепени така, че българската икономика да успее да се оттласне от сегашното състояние. Това няма да стане с директни трансфери от бюджета. С тях може временно да се потуши пожарът, в резултат на Ковид-пандемията, но няма да може да се осигури икономически растеж.“
Интервюто чуйте от звуковия файл:
Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни. "Дъщеря ми..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..
Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10 години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. Оборудван с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..