Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Брекзит измести желанието за обучение към университети в ЕС

| обновено на 07.06.21 в 12:29

След Брекзит определено се наблюдава отлив към обучението във Великобритания. Това съобщи Кристина Божилова, управител на фирма „Интеграл“, които организират форума „Световно образование“ в Пловдив. 

Тя заяви, че кандидат-студентите вече се пренасочват към следване в Нидерландия и Дания, също Германия и Австрия, Италия и Испания. В Нидерландия, например се учи на английски език и там таксите са намалени, сроковете са удължени до 15 август. Промените в образователната карта на Европа са в резултат на Брекзит и COVID пандемията. 

Топ пет специалностите, които се търсят от българските кандидати да учат в чужбина са: IT  и компютърни науки, право, архитектура и графичен дизайн, бизнесмениджмънт и икономика. Определно има интерес към медицината в ЕС, отчитат от форума. 

За Великобритания има възможност да се кандидатства включително до юли, уточниха от образователния форум, който се провежда в "Гранд хотел Пловдив" до 17 часа. Университетът в Ковънтри дава възможност и на 12 класниците да кандидатстват – това е извънреден прием, където се предлагат по-ниски такси, съответно със студентски кредит.

Повече от 50 университета, от общо 120 на Острова замразиха таксите за български студенти и те остават същите, както преди напускането на Великобритания от ЕС.  

Тази година, на 11 октомври ще има ново издание на Световно образование в Пловдив, отново в „Новотела".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Влак помете камион на жп прелез край Пловдив

Преустановено в продължение на часове бе днес движението на влаковете в района между Маноле  и Белозем, след като  влак блъсна камион на ЖП прелез в междугарието.   Инцидентът, по чудо разминал се без жертви,  стана днес малко преди 12 часа по обед. Там 46-годишен водач на тежкотоварен камион "Форд" не се е съобразил със светлинния сигнал на..

обновено на 08.08.25 в 18:34

Съветниците от Пазарджик отказаха да си намалят заплатите

Общинските съветници в Пазарджик отказаха да намалят месечните си възнаграждения, които към момента са по 2 хиляди лева на месец. Предложението бе внесено на редовната сесия на общинския съвет от Румен Димитров от групата на „Новото време“.  Според Румен Димитров е недопустимо да се получава по 450 лева на час, с оглед месечната ангажираност на..

публикувано на 08.08.25 в 12:07

Тийнейджър подкара мотора на баща си и загина след удар в крава

Тежка катастрофа с починало момче е регистрирана снощи малко преди 23.00ч. на пътя между Велинград и село Кръстава. 16-годишен и неправоспособен тийнейджър от село Кръстава взел мотоциклета “Сузуки” на баща си, за да го покара.   Заедно с него на мотора бил и негов 16-годишен връстник от същото село. Движейки се с несъобразена с пътните условия..

публикувано на 08.08.25 в 10:20

Цената на билетчето в Пловдив ще поевтинее след въвеждане на еврото

По искане на Община Пловдив се обсъжда предложение, с което цената на автобусните билети в града да намалее след превалутирането ѝ от лева в евро.  Според превозвача Петко Ангелов  при превалутирането цената на билетчето от 1 лев ще трябва да стане 51 евроцента, но за  удобство на гражданите и водачите обаче се обсъжда закръгляне на сумата до 50..

публикувано на 08.08.25 в 09:42

От днес цените в лева и евро са задължителни

От днес  влизат в сила разпоредбите на Закона за въвеждане на еврото, които изискват двойно обозначаване на цените на стоки и услуги в лева и евро.  Те трябва да бъдат изписани с еднакъв по големина и стил шрифт, като няма задължение коя валута да бъде водеща.  Сред изключенията са цените на цигарите, книгите, учебниците и помагалата, които ще..

обновено на 08.08.25 в 07:46