В предаването "Ден след ден" известният правозащитник Михаил Екимджиев определи финансовите санкции по закона "Магнитски" като недвусмислено политическо послание, което САЩ дава към България. При това, уточни той, данните за корупцията у нас не се получават само по журналистически разкрития, както някои твърдят, а през международни съдебни институции.
Посланието на САЩ е ясно, каза адв. Екимджиев - имаме "партньорска държава", на която не можем да вярваме, защото тя има ендемична корупция, тази корупция създава състояние на несигурност в центъра на Балканите, където новата американска администрация има сериозни стратегически интереси. И затова тя държи в защита на своите геополитически интереси да направи така, че правната сигуронст и върховенството на закона да бъдат наложени.
Конкретните икономически и правни последици обаче зависят от това какво българските власти ще предприемат.
В този смисъл адвокаът отправи послание да се действа много внимателно.
Според него властите у нас трябва да са балансирани и да действат след сериозен експертен анализ, защото когато се предприемат юридически и правни мерки трябва да се преценява "като с хирургически скалпел" всяко движение, за да не се стигне до демонизиране на фирми и хора, които добросъвестно са били свързани с посочени лица. Трябва да се минимизират косвените жертви.
По отношение на партия „Българско лято“, на Васил Божков Михаил Екимджиев отбеляза, че, ако има категорични данни, че тя е ползвала корупционни пари – то може финансивите и ресурси й да се ограничат, но от друга страна и там трябва внимание, защото не може заради външна политическа оценка тя да се заличи. Точно този въпрос, според него, илюстрира колко важен е балансът.
Правозащитникът изрази надежда, че данните потози скандал ще повлияят на изборите на 11 юли, защото те на практика разобличават Борисов, Пеевски и целият клептократски модел в държавата.
Данъкът корупция, който ние в България плащаме прави така, да сме най- бедни, най- много да умираме от Ковид, да сме най необразовани и т.н.
По думите му тук се внедрява от няколко години "тъпата опорка", че работата на властите е да ни пази от битовата престъпност. Гешев се снима с Митко от Капана, среща се с хората от селата, чиито прасета и кокошки ще пази от кражби. И посланието към хората е "вие не се занимавайте с корупцията по високите етажи по властта". Но истината е, че корупцията бърка в джоба на всеки един от нас.
Затова е предизвикателство пред българските власти е да решат този проблем.
"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..