Започва Made аt the Academy - фестивал на изкуствата в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ - Пловдив. Днес и утре ще се състоят изложби и концерти на възпитаниците и преподавателите на академията.
Документална изложба "Архитектурното богатство на Академията" ще бъде открита от 18 часа на Римския стадион.
Тя е дело на проф. д-р Галина Лардева и доц. д-р Александър Гьошев. На мобилни конструкции се представя историята на сградите, в които се помещават днес специалностите на академията – прочутото Жълто училище, Централната сграда, разположена непосредствено до античния театър, дело на една от първите жени архитектки в България - арх. Винарова, красивото Славейково училище, в което е преподавал П. Р. Славейков, Зеленото училище, сградата на ул. „Съборна“, дело на арх. Йосиф Шнитер и др.
„Тя е един много съществен фокус от целия фестивал, тъй като няма друга образователна институция, която да обитава толкова колоритни и изпълнени с история сгради, както нашата академия. В тази изложба всъщност представяме историята на сградите, в които сега е академията“, каза в предаването "Точно днес" професор Лардева.
Два часа по-късно, в 20.00 ч., също на Римския стадион Академичният оперен театър с художествен ръководител доц. Пламен Първанов ще има премиера пред пловдивска публика на оперетата „Ба-та-клан“ на Жак Офенбах с диригент Алия Хансе и режисьор Ивайло Михайлов.
На следващия ден - 9 юни, от 18.00 ч. залите за временни експозиции на Градската художествена галерия на ул. „Княз Александър I Батенберг“ № 15 отворят врати за представителната Годишна изложба на факултет „Изобразителни изкуства“ на Академията, в която се представят всички специалности: Графичен дизайн и фотография, Педагогика на обучението по изобразително изкуство, Сценография, Фотография, Дизайн на облеклото, Стенна живопис, Живопис, Графика, Скулптура и др.
Както всяка година ще бъдат обявени отличените студенти в ежегодния студентски конкурс.
Същата вечер от 20.30 ч. Академията събира пловдивчани и гостите на града на Античния театър за кулминацията на фестивала - Представителния концерт „Академията кани Пловдив“ с участието на Хор на студентите, Ансамбъл съвременни танцови техники, Академичния народен хор, Академичен фолклорен ансамбъл, Академичен народен оркестър, Академичен смесен хор „Гаудеамус“, Студентска поп и джаз формация при АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев", Интро квартет, Борислав Ясенов квартет и много други изпълнители.
В предаването за книги на Радио Пловдив на 21. 12. 202г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Джон Милтън. Възвърнатият рай. 130 стр., тв.к. ок.5А, Лист, 2024. Алфред Тенисън. Инок Ардан. 94 стр., тв. к. ок. 5А, Лист, 2024. Луиджи Пирандело. Самотният човек. Новели. 214 стр., 3А, Фама 1, 2024...
Продължавам да се питам какъв трябва да си, за да се довериш на белия лист и да му споделиш товара на душата си? Отговор ни дават дневниците на спорния и безспорен Николай Хайтов. 105 години от рождението му. С Емилия Каменова, носителка на наградата "Николай Хайтов", надзъртаме в дневниците на писателя, за да прочетем и другата..
Големите победители на 28-ото издание на Фестивала за българското документално и анимационно кино „Златен ритон“, който се състоя в Пловдив, са анимационният филм "Бяло рамо за черен мъж" на режисьора Анри Кулев и документалният филм "Желанието на Гери" на Тонислав Христов. На церемония в "Лъки Дом на киното" бяха отличени победителите в..
Стрийт-арт проект, посветен на 20 години България в НАТО, ще бъде представен в Пловдив. Събитието се организира Министерството на външните работи и община Пловдив. Автор на стенописа е талантливият артест Иван Янков, който спечели конкурса за улично изкуство „България – по-красива в НАТО“, организиран от външно министрество по повод..
Гроздан Илков-Графа отбелязва 55-ата си годишнина с обща изложба с приятели Добре познатият на пловдивската публика и арт среди художник, пластик и талантлив автор на творби в стил стийм пънк ще открие в галерия "Мария Луиза" изложба, озаглавена "Гроздан Илков-Графа и приятели". Тя е посветена на двете петици в житейския му..