Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До 630 души могат да гласуват при една машина в секция

27% от избирателите, които са имали възможност, са предпочели машинното гласуване на предишните избори на 4 април, което се равнява на  790 хиляди души. Това съобщи  за Радио Пловдив  Лилиан Никифорова от Института за развитие на публичната среда  Тя уточни, че анализът е на база официалните данни на ЦИК. 

В Пловдив град - 33% от избирателите са избрали машинния вот. По думите и няма конкретен профил на хората, които избират този начин на упражняване на вота. 

"В Сърница, в две секции, е най-големият брой избиратели, гласували  с машина. В едната секция  от общо 693 гласа - 631 гласа са подадени с машина, допълни анализаторът.

Да гласуват с машина са предпочели най-вече избирателите на ДБ, а най-малко на ДПС.

Института за развитие на публичната  среда е провел и симулация на изборен процес с машина за гласуване, каквато ще бъде използвана на парламентарните избори на 11 юли.

Анализът на резултатите показва, че  минута и 20 секунди е средното време за гласуване с машина. 45 души могат да гласуват на една машина в рамките на час.

За разлика от експериментите на ЦИК, тук се отчита  времето от влизането в изборното помещение до подписването на избирателя в списъка  и излизането от помещението.

"В експеримента бяха раздадени фиктивни самоличности, така че да можем да  възпроизведем в максимална степен реалната ситуация, в която се налага на администрацията да търси избирателите в списъците и да проверява личните данни. При ЦИК в техните експерименти е засичано времето единствено с работата с машината.  Тоест това, което ние отбелязваме е, че има едно скрито време за обработване на данните и  затова препоръчваме вариант, в който да се регламентира, с цел намаляване на струпванията при секциите, разделянето на  избирателните списъци  на две части. По този начин ще могат да се обработват данните на втори избирател, във времето, в което се гласува на машината от друг избирател", обясни Никифорава.

Тя допълни, че симулацията показва още, че на 11 юли на една машина ще могат да гласуват най-много 585 души, а ако изборният ден се удължи, както допуска законът, гласуващите биха били най-много 630 души.

Според нея за нормалното протичане на изборния процес и гласуването с машини е важно членовете на секционните комисии да бъдат много добре обучени, както и да има широка разяснителна кампания сред избирателите.

По думите на Никифорова големият плюс на машинното гласуване е, че ще намали недействителните гласове.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18

Родното производство зависи от държавата, но тя не го подкрепя

Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..

публикувано на 20.02.25 в 16:16

Държавата да осигури повече фермерски пазари

Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги.  Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..

публикувано на 20.02.25 в 15:29

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58