Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До 630 души могат да гласуват при една машина в секция

27% от избирателите, които са имали възможност, са предпочели машинното гласуване на предишните избори на 4 април, което се равнява на  790 хиляди души. Това съобщи  за Радио Пловдив  Лилиан Никифорова от Института за развитие на публичната среда  Тя уточни, че анализът е на база официалните данни на ЦИК. 

В Пловдив град - 33% от избирателите са избрали машинния вот. По думите и няма конкретен профил на хората, които избират този начин на упражняване на вота. 

"В Сърница, в две секции, е най-големият брой избиратели, гласували  с машина. В едната секция  от общо 693 гласа - 631 гласа са подадени с машина, допълни анализаторът.

Да гласуват с машина са предпочели най-вече избирателите на ДБ, а най-малко на ДПС.

Института за развитие на публичната  среда е провел и симулация на изборен процес с машина за гласуване, каквато ще бъде използвана на парламентарните избори на 11 юли.

Анализът на резултатите показва, че  минута и 20 секунди е средното време за гласуване с машина. 45 души могат да гласуват на една машина в рамките на час.

За разлика от експериментите на ЦИК, тук се отчита  времето от влизането в изборното помещение до подписването на избирателя в списъка  и излизането от помещението.

"В експеримента бяха раздадени фиктивни самоличности, така че да можем да  възпроизведем в максимална степен реалната ситуация, в която се налага на администрацията да търси избирателите в списъците и да проверява личните данни. При ЦИК в техните експерименти е засичано времето единствено с работата с машината.  Тоест това, което ние отбелязваме е, че има едно скрито време за обработване на данните и  затова препоръчваме вариант, в който да се регламентира, с цел намаляване на струпванията при секциите, разделянето на  избирателните списъци  на две части. По този начин ще могат да се обработват данните на втори избирател, във времето, в което се гласува на машината от друг избирател", обясни Никифорава.

Тя допълни, че симулацията показва още, че на 11 юли на една машина ще могат да гласуват най-много 585 души, а ако изборният ден се удължи, както допуска законът, гласуващите биха били най-много 630 души.

Според нея за нормалното протичане на изборния процес и гласуването с машини е важно членовете на секционните комисии да бъдат много добре обучени, както и да има широка разяснителна кампания сред избирателите.

По думите на Никифорова големият плюс на машинното гласуване е, че ще намали недействителните гласове.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54