Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Захари Карабашлиев представя "Опашката" на "Пловдив чете"

"Пловдив чете 2021" започва, предстоят 7 дни със срещи и премиери на книги. Тази вечер от 18:30 ⇨ в  Bee Bop Café (ул. „Гладстон“ 1) издателство „Сиела“  организира представяне на романа „Опашката“ от Захари Карабашлиев

Модератор на срещата ще е Живка Танчева. Тя разговаря с писателя за форума на четящите в Пловдив, за новия му роман и изборите в него и за нас. Ще чуем и поканата за литературната вечер от тях – двамата.

Писателят сподели, че приветства форуми като "Пловдив чете", защото знае колко непопулярно е да правиш нещо подобно, което не носи реални приходи, напр. към общината, не се продават билети, не е свързано с комерсиалния аспект на културата.

"Всеки опит в тази посока е добре дошъл, всяко нещо, което ни подтиква да четем, да разсъждаваме върху четенето ме прави много щастлив", каза Карабашлиев.
За романа "Опашката" и как той се прие от читателите и критиката: "Изключително добре се прие книгата, даже обезпокоително добре в някакъв аспект, защото това не е книга, която съм писал с идеята да се хареса на читателя. Това никога не ми е било водещо, особено при тази книга беше по-важно да я напиша, а не как да я напиша, така че да се хареса на първи, втори и пети. Прие се много добре от читателите, имам много съобщения, майли и посетени срещи и разговори. Усещането, че нещо в тази книга ги е засегнало, и то по - вълнуващ начин е важно. Много се радвам, че и критиката я посрещна добре, това казвам, че е обезпокоително за мен. Щастлив съм от това, защото съм я писал с огромен хъс."
Годината на три избора в България и референтната точка с "Опашката": "Аз явно оставам оптимист, и всъщност зависи от това какво хората ще решат за важно и ще излъчат един човек. Който и да участва в тези избори трябва да бъде припознат. Тези фундаментални теми с изборите стоят пред цял свят, нека да говорим за цивилизования свят, към който ние принадлежим, горните няколко процента. Въпросите, които вълнуват нас вълнуват и Франция, и САЩ, Гърция и т.н. Все още обаче у нас самоинициативата липсва, т.е. ние се лутаме между анархизъм и от друга страна фелдфебелски тип отношение към властта. За изборите за президент, дай боже, да сме до там, за да можем да се оглеждаме за достоен човек, няма значение дали ще е писател, инженер или лекар. Това е важно да е човек с принципи, ценности, който да може да ги заяви, и животът му да е продължение на тях. Не е лесно това нещо, но трябва да ви уверя, че има страшно много достойни хора. Нека се огледаме и да кажем, всъщност аз познавам много свестни хора, но колко от тях са в политиката, май никой. Как се стигна до там?


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Огнян Тодоров е новият председател на "Български музеи"

В Регионален исторически музей - Пловдив се проведе общото събрание на Сдружение „Български музеи” .  За председател на сдружението бе избран д-р Огнян Тодоров , директор на Регионалния природонаучен музей в Пловдив. Негов заместник ще бъде Стоян Иванов , директор на Регионалния исторически музей - Пловдив. Мандатът на управителния съвет е три..

публикувано на 29.11.24 в 17:02

Двуезична хайку антология с представяне в Лондон

Сборникът "Shining Wind/Сияен вятър" е издание на Британското хайку общество. Той ще бъде представен в събота, на 30 ноември, в Конуей Хол, емблематична сграда за британската столица. В нея се провеждат културни събития, книжни панаири, поетични рецитали, срещи на поетични, философски и културни общества. Антологията ще представят..

обновено на 29.11.24 в 16:34

Танцовият спектакъл "Пианото" с премиера в ДК "Борис Христов"

Държавна опера Пловдив представя  премиерата на танцовия спектакъл в две части   „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан,  завладя сърцата на зрителите по света..

публикувано на 29.11.24 в 11:28

В "Срещите" за изкуствения интелект и хората на творчеството

Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?.  Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.

публикувано на 29.11.24 в 11:11

Концерт на Красимира Стоянова и Светлин Русев в Пловдив

„Гласът на Страдивариус“ – Красимира Стоянова и 300-годишната цигулка на Страдивариус на Светлин Русев ще звучат за първи път в Пловдив в концерт от Музикалния фестивал „Дни на музиката в Балабановата къща“ в Епископската базилика на Филипопол. Оперната прима Красимира Стоянова, известна с красотата и изяществото на своя тембър и младият..

публикувано на 29.11.24 в 07:56