Писателят се завръща с нова мисия, която пренася в един съвсем различен, но вълнуващ свят в центъра на Азия.
„Литературата е една измислена реалност. Независимо, че за да създам тази територия в сърцето на Азия съм извършил много проучвания и дори лично съм посетил тези места. Това за мен беше необходимо, за да създам един убедителен образ на една малка и изостанала република, която отразява като в криво огледало и реалността в нашата страна“, каза Алек Попов в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.
Галерия от колоритни образи напомня за нашата реалност
В далечен Туран, малка изостанала република в центъра на Азия, експедиция от далечна България, развита, богата страна в състава на ЕС, търси корените на великото някога българско племе.
Проф. Несторов вярва, че местните жители са преки потомци на прабългарите, и е готов да измери хиляди глави, за да докаже теорията си.
„Читателят ще види една галерия от доста колоритни образи, които ще му напомнят и за нашите реалности, но разбира се, това са преди всичко художествени образи“, уточни Попов.
От Лондон България изглежда по един начин, но от Туран изглежда по съвършено друг
Въпреки това, приликата на художествените образи с реални личности е търсена, а книгата се явява като отражение на страната ни.
„Виждам, че част от хората отново предпочитат до гонят някакви химери, вместо да подходят рационално към причините за незавидното състояние, в което са изпаднали. Това е, може би, нормална човешка реакция, но тя не е рационална“, заяви писателят.
В „Мисия Туран“ България е представена като богата и развита страна, съпоставена с измислената азиатска държава в романа.
„Въпрос на гледна точка. От Лондон България изглежда по един начин, но от Туран изглежда по съвършено друг. Аз все пак бих искал България да изглежда като развита и богата страна, гледана отвсякъде, не само от центъра на Азия“, сподели авторът Алек Попов.
Цялото интервю с Алек Попов можете да чуете в звуковия файл.
„Национална служба за охрана. Спомени на Генерала“ е книга, която излезе наскоро и която бе повод нейният автор да бъде гост в предаването Клуб "Неделя". Тя е дело на най-дълго заемалия ръководния пост в НСО – генерал Димитър Владимиров. В продължение на 12 години и половина, между 1992 и 2004-та, той работи с трима български президенти: Желю..
В програма "Точно днес" разказваме за благотворителния концерт, който предстои в Пазарджик. Той се прави за втора година по идея на фондация Род. Концертът ще се проведе на 8 декември, от 14:30 часа в спортна зала "Васил Левски". Мотото на инициативата е " Да откриеш семейство за Коледа 2024 ". Тя ще събере изпълнители за каузата, в помощ на деца и..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 3 . 11. 2023г. бяха представени следните заглавия: БНР подкасти · Преге - 23 ноември 2024 Рубрика „Напълно непознати“ Антон П. Чехов. И тъй, шаранът се побърка. 160 стр., тв. к., ок. 4а, Кръг, 2024. Жозе Родригеш душ Сантуш. Тайната на Спиноза. 512 стр., ок. 5А,..
Православната църква отбелязва днес паметта на Св. Климент Охридски. Той е един от учениците на Св. св. Кирил и Методий, средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Българската православна църква го тачи като един от Светите Седмочисленици. Имен ден празнуват..
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..