Писателят се завръща с нова мисия, която пренася в един съвсем различен, но вълнуващ свят в центъра на Азия.
„Литературата е една измислена реалност. Независимо, че за да създам тази територия в сърцето на Азия съм извършил много проучвания и дори лично съм посетил тези места. Това за мен беше необходимо, за да създам един убедителен образ на една малка и изостанала република, която отразява като в криво огледало и реалността в нашата страна“, каза Алек Попов в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.
Галерия от колоритни образи напомня за нашата реалност
В далечен Туран, малка изостанала република в центъра на Азия, експедиция от далечна България, развита, богата страна в състава на ЕС, търси корените на великото някога българско племе.
Проф. Несторов вярва, че местните жители са преки потомци на прабългарите, и е готов да измери хиляди глави, за да докаже теорията си.
„Читателят ще види една галерия от доста колоритни образи, които ще му напомнят и за нашите реалности, но разбира се, това са преди всичко художествени образи“, уточни Попов.
От Лондон България изглежда по един начин, но от Туран изглежда по съвършено друг
Въпреки това, приликата на художествените образи с реални личности е търсена, а книгата се явява като отражение на страната ни.
„Виждам, че част от хората отново предпочитат до гонят някакви химери, вместо да подходят рационално към причините за незавидното състояние, в което са изпаднали. Това е, може би, нормална човешка реакция, но тя не е рационална“, заяви писателят.
В „Мисия Туран“ България е представена като богата и развита страна, съпоставена с измислената азиатска държава в романа.
„Въпрос на гледна точка. От Лондон България изглежда по един начин, но от Туран изглежда по съвършено друг. Аз все пак бих искал България да изглежда като развита и богата страна, гледана отвсякъде, не само от центъра на Азия“, сподели авторът Алек Попов.
Цялото интервю с Алек Попов можете да чуете в звуковия файл.
Започна репетиционният процес на новата продукция на Шекспирова компания „Петровден“ – „Ромео и Жулиета: любовта като обред“. Премиерите ще се състоят на 1 и 2 август 2025 г. от 21:00 ч. на традиционната открита сцена в ОУ „К. Величков“, с. Паталеница. "С тазгодишната постановка отбелязваме 25 години от първото представление на „Ромео и Жулиета“ в..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 19.07.202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Маргьорит Юрсенар. Даровете на Алкипа. 80 стр., ок. 3А, Парадокс, 2025. Дейвид Балдачи. Процесът. 472 стр., 5А, Обсидиан, 2025. Гарет Рубин. Холмс и Мориарти. 322 стр., ок.5А, Вакон ЕООД, 2025...
Детският симфоничен оркестър "Дивизи" – Пловдив вече работи по проект, финансиран по Културния календар на община Пловдив. През октомври в Пловдив ще гостува известната българска цигуларка, която работи в Консерваторията в Лозана, Швейцария - Деница Казакова, тя ще проведе с децата майсторски клас. Децата от оркестъра, които са на..
Изложба живопис с произведения на занакови художници от 60-те години на миналия век откриват тази вечер в Балабановата къща от 18 ч. Изложени ще бъдат платна на Георги Божилов – Слона, Кольо Витковски, Енчо Пиронков, Емил Стойчев. Всички 26 платна са собственост на Общински институт „Старинен Пловдив“. Разгледани ще могат да бъдат и..
Кой е Боян Магесник, по- известен като Боян Мага? И защо отказва на Симеон да бъде наследник на короната? Наистина ли е казал "Аз не съм от този свят". Опит да поповдигнем завесата за този дух, казват пазител на България, правим с проф. Дамян Попхристов. С лушайте, интересно е.