Денят Видовден се отбелязва на 15 юни /28 юни по стар стил/. Няма сведения да съществува светец с подобно име и този ден не е включен в църковния календар.
Произходът му се свързва с легенди и предания от езически времена. На тази дата се почитат двамата светци Елисей (Лисе) и Вартоломей и тяхната сестра Вида.
Това е денят за предпазване от градушки и други природни бедствия. Елисей и Вартоломей, както и Герман (също смятан за техен брат), са известни още с името „светците – градушкари”, които изпращат природни стихии, най- вече градушки.
Те поразяват провинилите се, които заслужават наказание. Именно тук трябва да търсим и произхода на израза: „Ще дойде Видовден“. Природните бедствия и злините поразяват виновните и един ден ще стане ясно кои са те.
Според народната традиция Видовден е ден за възмездие и справедливост, когато всеки си получава заслуженото за сторените дела. Вярва се, че дори и да има забавяне (забравяне) на правдата, тя ще дойде на Видовден: "Господ забавя, но не забравя!".
Прието е, че на този ден не трябва да се подхваща никаква работа. Хората в миналото вярвали, че така ще омилостивят светците, ще се предпазят от градушка.
Видовден се празнува също за здраве на очите и против слепота.
„Одила е Вида низ мала градина,
Биле е брала, вода сбирала,
очи да мие, здравье да добие…”
Целта е да се повиши сигурността на жителите и гостите на общината. Камери ще бъдат монтирани и в околните села. Дейностите за надграждане на системата за видеонаблюдение ще обхване цялата община,като камерите ще бъдат с умни функции. Те ще могат да разпознават 12 цвята и 10 вида превозни средства, както и техните регистрационни номера...
Двама полицаи пострадаха леко при преследване на автокрадец, съобщиха от МВР. Инцидентът е станал миналата нощ, когато екипи на полицията в Пазарджик са засекли краден автомобил край Белово. Мъжът успял да се качи и на автомагистрала "Тракия". Започнало преследване и близо до София криминално проявеният водач катастрофирал. При инцидента леко..
В петък времето ще бъде слънчево и топло за сезона. Ще духа слаб вятър от изток. Температурите остават високи, като максималните ще са в интервала от 16 до 23 градуса. В планините също ще бъде слънчево, със слаб вятър от изток. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около 13 градуса, а на 2000 метра - около 5. По Черноморието ще..
Премиерът Росен Желязков ще посети днес българските военни заводи ВМЗ „Сопот“ и „Арсенал“. Визитата на министър-председателя е във връзка с развитието на българската военна индустрия в контекста на общоевропейската сигурност, съобщават от правителствената пресслужба. В Брюксел вчера, където пристигна за участие в извънредното заседание на..
Община Асеновград отбелязва 795-та годишнина от победата на цар Иван Асен Втори при Клокотница. Тържественото честване започва от 11.00 часа пред паметника на българския владетел в Асеновград с поднасяне на венци и цветя. Ученици от ПГ "Цар Иван Асен Втори" ще представят празнична програма. По-късно ще бъдат наградени победителите в конкурса..