95 нови заразени с COVID-19 у нас, и още 25 починали, като положителните проби паднаха до 0,8 %, отчете МЗ. Ваксинираните за последното денонощие са 17 626, но за над 10 500 от тях това е втора доза от ваксините. Общо поставените ваксини у нас от 27 декември досега са 1 619 744. Едва 36 деца от 12 до 15-годишна възраст са имунизирани срещу COVID-19 за 18 дни, откакто препаратът на Pfizer е разрешен за употреба за тази възрастова група.
От здравното министерство уточняват, че са изискани становища от експертните съвети по педиатрия и детска онкохематология, които да послужат на личните лекари и на пунктовете за ваксинация, при имунизация на деца с хронични заболявания.
За децата и ваксините, темата коментираме с епидемиолога д-р Христиана Бацелова, преподавател в Медицински университет Пловдив. Нагласите на родителите бяха проучени, но няма силен отклик, например за ЕГ "Пловдив", само 80 деца ще са с имунизации срещу COVID-19.
Д-р Бацелова посочи, че се уточняват последните указания за децата с педиатри и специалисти. "Доколкото знам има известни притеснения у ваксинационните екипи, колегите очакват заповед от МЗ, което не би трябвало да се случва. Ние имаме указания за ваксината за децата от 12 до 15 години, листовката е качена вече в сайта на ИАЛ, не би трябвало да не се прилага", каза д-р Бацелова. В началото на есента се очаква възможност за поставянето на ваксини и при по-малките деца, като проучванията на "Пфайзер" и "Модерна" се правят на бебета от 6 месеца.
"Отчитам, че има определен страх на родителите към самата ваксина, както и липсата на достатъчна информираност за фактите, че заболяването може да протече тежко и при децата", каза епидемиологът. По думите й след COVID-19 при децата има вероятност за последвствия, които се лекуват дълго време при децата.
"Моят съвет е родителите да се консултират със специалсти по ваксините и да проучат, че ваксината за децата от 12 до 15 години е разрешена от ЕМА", допълни д-р Бацелова. Тя посъветва, че и сега могат да се поставят ваксини, и да не се чака септември.
"Не знам друга европейска държава, в която решаваш днес, отиваш и може да си поставиш ваксина, и то по твой избор", заяви д-р Христиана Бацелова. Тя посочи, че се очакват желаещите да си поставят ваксина, защото у нас все още остава нисък броя на поставените дози.
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..
Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..