Документалният филм „Моята Звездна Приказка“ е дело на екипа Андрей Христозов – режисьор, Стефан Димов – оператор и Борис Зафиров – организатор терен и интервюиращ. Филмът е 15 минутен разказ за миналото и настоящето, на единствения Планетариум с астрономическа обсерватория в България. Той отваря врати на 6 септември 1975 година. Теменужка Начева е първият назначен на работа в Планетариума и негов директор, в продължение на 34 години.
От 1 януари 1995 година, Планетариумът в Смолян е член на Планетарната Общност със седалище Пасадена, САЩ - най-голямата неправителствена организация в света, за космически изследвания. От 2005 година е сред 100-те национални туристически обекта, под номер 83.
Самият проект за заснемането на филма, започва почти инцидентно, разказва режисьорът Андрей Христозов. Но, романтичните спомени от детството, след посещението на Планетариума и няколко кратки разговора с настоящия директор Марияна Хиджигенчева, се превръщат в истинско вдъхновение за създателите на филма. Въпреки, слабия интерес на младите хора към науката в днешно време, Планетариумът си остава институция, която има важно място в развитието на българската наука и популяризирането на астрофизиката, и астрономията.
Филмът е сниман през ноември, миналата година. Вече с премиера в София, през юли предстои премиерата му в Пловдив. Датата е 17 юли, събота, 18:30, в Lucky Дом на киното. На прожекцията ще присъстват авторите на филма, които ще го представят. След прожекцията е предвидена и дискусия, с творческия екип.
Филмът „Моята Звездна Приказка“ е създаден с финансовата подкрепа, на национален фонд „Култура“.
Режисьорът Андрей Христозов разказва за началото на проекта и за създаването на филма, в неделния „Шейкър“.
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
С Дионисиево шествие в Пловдив ще бъде открит фестивалът „Дефиле на младото вино“, който ще продължи до неделя. Участниците в 16-то издание на фестивала са 65 , сред тях са най-добрите производители на вина и вкусни храни. Новите фирми тази година са 5, а винопроизводителите са рекорден брой – 51 . За тях и за посетителите широко отварят врати 18..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..