350 нови електрически тротинетки са вече на разположение на пловдивчани на различни локации- част от които Централната зона, кварталите „Мараша“ „Кършияка“, зоната около ЖП гарата и всички университети.
На страницата на Общината са посочени позволените територии за паркиране и придвижване, както и правилата за ползване. Всички велоалеи в града са на разположение, а централната улица на града, Цар-Симеоновата градина и Капана ще бъдат част от непозволените територии. Превозното средство се активира с регистриране на разплащателна карта и първоначална такса от 1 лв. За всяка следваща минута ползвателят доплаща по 20 стотинки.
Ограничения има и във възрастта, като право да управляват електрическите тротинетки имат лица над 14 години. Те могат да се придвижват единственото по велоалеите. А лицата над 16 години имат възможност да карат и по платното за движение. Максималната скорост, която тротинетката вдига, обаче е 25 км/час.
Журналистическа анкета, проведена в първия ден от кампанията на електрическите тротинетки, показва, че пловдивчани са склонни да опитат този тип превоз за кратки разстояния. Мнозина обаче поставят цената под въпрос. Аргументите на скептиците са, че доходите на повечето пловдивчани не са достатъчни.
Друг евентуален проблем, който изтъкват са местата, по които е позволено да се придвижват хората с тротинетки- велоалеите и пътното платно. Пешеходни зони не са позволени. Според някои мястото на тротинетките е на пътя, а според други- на алеите за велосипеди.
Според проведената от нас анкета изглежда, че този въпрос ще остане неразрешен.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..