350 нови електрически тротинетки са вече на разположение на пловдивчани на различни локации- част от които Централната зона, кварталите „Мараша“ „Кършияка“, зоната около ЖП гарата и всички университети.
На страницата на Общината са посочени позволените територии за паркиране и придвижване, както и правилата за ползване. Всички велоалеи в града са на разположение, а централната улица на града, Цар-Симеоновата градина и Капана ще бъдат част от непозволените територии. Превозното средство се активира с регистриране на разплащателна карта и първоначална такса от 1 лв. За всяка следваща минута ползвателят доплаща по 20 стотинки.
Ограничения има и във възрастта, като право да управляват електрическите тротинетки имат лица над 14 години. Те могат да се придвижват единственото по велоалеите. А лицата над 16 години имат възможност да карат и по платното за движение. Максималната скорост, която тротинетката вдига, обаче е 25 км/час.
Журналистическа анкета, проведена в първия ден от кампанията на електрическите тротинетки, показва, че пловдивчани са склонни да опитат този тип превоз за кратки разстояния. Мнозина обаче поставят цената под въпрос. Аргументите на скептиците са, че доходите на повечето пловдивчани не са достатъчни.
Друг евентуален проблем, който изтъкват са местата, по които е позволено да се придвижват хората с тротинетки- велоалеите и пътното платно. Пешеходни зони не са позволени. Според някои мястото на тротинетките е на пътя, а според други- на алеите за велосипеди.
Според проведената от нас анкета изглежда, че този въпрос ще остане неразрешен.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..