Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културен маршрут разказва 50 истории за Пловдив

50 епиграфски паметници и надписи свидетелстват за града от античността до днес

4
доц. д-р Александър Гьошев
Снимка: Екатерина Костова, Радио Пловдив

Уеб приложение, достъпно с QR код, и карта ще водят туристите и гостите на Пловдив по най-новия културен маршрут. Той е свързан с 50 епиграфски паметници и надписи, разположени в сърцето на града, като свидетелстват за религията, архитектурата и интересите на хората, които са го населявали от античността до съвремието ни. 

В интернет или на живо из улиците на Капана, Стария град, Главната и на Дановия Хълм, разходката по тяхната история е под мотото „Разчети града“. Така хилядолетното му минало може да се проследи през повече от 5 писмености и многобройните им разновидности и шрифтове, обобщава доц. д-р Александър Гьошев от Фондация Pro Libris, разработила проекта. 

В него, освен, че са проучени, преведени и свързвани в маршрут, надписите присъстват и със своите истории. До тях се стига чрез интерактивни връзки в приложението, което е двуезично и със свободен достъп. 

Проектът е финансиран от Национален Фонд „Култура“ и вече е предизвикал интереса на учениците от няколко пловдивски гимназии. 

Брошурата на „Разчети града“ с илюстрованата карта и QR кода към приложението ще бъдат разпространени в информационните и туристически центрове в Пловдив, в галерии в Капана и в пловдивски заведения. 

Чуйте още в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Всички посрещат с голяма радост Духовите оркестри

През 1902 година маестро Георги Атанасов създава Оркестърът на 21 Стрямски пехотен полк в Карлово, днес Оркестър на 61-ва Стрямска механизирана бригада. Негов диригент повече от 10 години е капитан Йордан Илиев, с когото разговаряме в празничния 6 май. Ние сме музиканти, но и военни, ходим на стрелби, имаме строева подговка, разказва капитан Илиев...

обновено на 06.05.25 в 13:36

Великите европейци - Вилхелм Рьонтген

В началото на януари 1896 година една фотография е публикувана в най-големите вестници по света и за дни обикаля земното кълбо. Това е снимка на невидимото. Изображението представя изящна женска длан, но без плътта по нея – виждат се само костите и венчалния пръстен. Ръката принадлежи на Анна Берта Лудвиг, съпруга на немския учен Вилхелм Рьонтген. Той..

публикувано на 05.05.25 в 15:48

Майските културни празници започват в Асеновград

Майските културни празници 2025 година се откриват тази седмица в Асеновград . Събитията започват от сряда, 7-ми май.  Организатор е общината, заедно с музикални и театрални състави и изявени асеновградчани-творци. Има запазени три дати в календара – 24, 25 и 26 май, когато в Асеновград изпращат абитуриентите с празнична церемония на..

публикувано на 05.05.25 в 09:58
Доц. д-р Младен Влашки

Преге - предаване за света на книгите, 03 - 09 май

В предаването за книги на Радио Пловдив на 03.05.2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Ърнест Хемингуей. Пролетни води. 96 стр., ок. 2А, Фрея, 2025. Уди Алън. Пълна анархия. Голямото завръщане. 202 стр., ок. 5А; и Странични ефекти. На гребена на вълната. 202 стр., ок. 5А, Кръг, 2025. Салман..

публикувано на 05.05.25 в 09:05

В "Срещите" за мъдростта и глупостта народна

Мъдрост, остроумие, хумор - това са пословиците и поговорките. Няма как да отречем, пребогати сме на тези народни изречения. Та как ни рисуват? И защо след като сме достигнали до такава мъдрост, че "Кладенец не се комае, когато ожаднееш", месец след мезец, година след година, век след век - все това правим. С проф. Мария Шнитер се питаме народът..

обновено на 03.05.25 в 09:00