Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Повече диалогичност от НИНКН, за да се преодолеят негативите

От четвъртък арх. Петров зае поста директор на института, след конкурс

| обновено на 25.06.21 в 17:12

От този четвъртък новият директор на Националния институт на недвижимо културно наследство е арх. Петър Петров. Той е бившият архитект на район Централен в Пловдив. 

Арх. Петров в първото му интервю за Радио Пловдив разкрива идеите, с които е впечатлил комисията от Министерството на културата, за конкурса: основното е диалогичност, отвореност и откритост на всички процедури и съгласувателни действия, които НИКН ще предприеме. 

"Бих искал да преодолея негативното отношение към тази институция, нейното демонизиране, за да може НИНК да заеме полагащото се място в системата на опазване на културното наслество в България", каза арх. Петров. По думите му много хора са свързали съдбата си с културното наследство.  "Има цяла една индустрия около културното наследство, от друга страна самите хора са засегнати от системата за опазване на тези сгради, които обитават", допълни архитект Петров. 

Като първа своя задача той посочи, че иска да улесни хората по възможно най - добрия начин, така че те да не притесняват, от факта, че притежават културно наследство, а да се гордеят със собствеността.  "Това е основната мисия, с която ще започна", заяви новият директор на НИНКН. По думите му има огромно количество несвършена работа от три десетиления

Първо ще бъде актуализиран списъкът с недвижимите културни ценности в България, за да се разбере тяхното състояние и да се търси реставрация и експониране натам. 

Пловдив и работата на НИНКН: Тук има много будна общественост, която се противопоставя на намеси в културните паметници. Пловдив въстана на готвени промени за знакови обекти, например за Небет тепе, за склада на ул. "Одрин" 8, за склада на Сточна гара, Капана. "За Тютюневия град няма изработени специфични правила за работа в тази зона, трябва да се стартира с тях", поясни арх. Петров.

Арх. Петров е трикратен носител на награди в националния конкурс „Сграда на годината“. Арх. Петър Владимиров Петров е роден през 1962 години. Има близо 15 години професионален опит в областта на културното наследство и работа по над 75 обекта – недвижими културни ценности, както и над 13 години управленски опит.

На сайта на МК е отбелязано: Арх. Петров е магистър от катедра „Теория и история на архитектурата“ – ВИАС. Има изкарани специализация, курсове и стажове в областта на опазването на културно-историческото наследство във Франция. Стипендиант на френското правителство. Работил е в 4 френски архитектурни бюра, в НИПК (сега – НИНКН) – гр. София, като експерт в Община Асеновград, старши експерт и главен архитект в Община Пловдив, район „Централен“, гр. Пловдив. Бил е управител на „Архитектура и наследство“ ООД – гр. Пловдив. Владее френски, руски и английски езици.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49

Коледа е миризма на горящ пън и щастието, че сме заедно

"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..

публикувано на 25.12.24 в 08:25

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

И светът, и България се нуждаят от баланс и ценностно съгласие

Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..

публикувано на 23.12.24 в 10:44