Започва петото Балканско лятно училище по религии и обществен живот. То се провежда в Пловдив, Благоевград и Кюстендил и ще продължи до 11 юли.
Академичното събитие на тема „Споделено минало – оспорвани наследства“ се организира от катедра „Етнология“ на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и е част от международната научна и образователна мрежа CEDAR.
Основна тема в програмата на това издание са сложните и многопластови отношения между България и Македония през последните две столетия.
„Целта е да запознаем участниците с пъстрото културно-историческо наследство на Балканите и да предизвикаме серия от дискусии във връзка със съвременните интерпретации и употреби на миналото“, обясни проф. днк Мария Шнитер от катедра „Етнология“ на ПУ.
Обучението включва както традиционни форми – лекции и семинари, така и иновативни подходи при представянето и осмислянето на историческите факти. Участниците ще съчетаят рефлексивното с афективното знание.
„В хода на програмата ще насочим вниманието върху това как етническите, религиозните и националните различия са довели до различни и контрастиращи исторически наративи. Слушането на гласа на „другите“ ще позволи на участниците да оценят предизвикателството на една нова провокативна политика на гражданство и необходимостта от различията в живота ни заедно. Историци и етнолози, социални активисти и лингвисти от България, Северна Македония, САЩ, Великобритания ще говорят за преплетените истории на Балканите, за създаването на идентичностите, езиците и нациите, и за начина, по който тези процеси се отразяват и „(зло)употребяват“ в учебните програми от различните страни на границите. Ще проведем „открити уроци“ по история с учебници от България и Северна Македония, за да осъзнаем ключовата роля на училището в изграждането на менталните нагласи на младото поколение. Ще гледаме и дискутираме документални филми. Ще посетим храмовете на различни религии, ще се разходим из старите еврейски квартали и в някои от най-големите ромски махали, ще срещнем различни религиозни и етнически общности“, допълни тя.
Балканското лятно училище по религии и обществен живот(BSSRPL) е адресирано към участници с разнообразен профил без ограничения във възрастта – представители на академичната общност, на неправителствения сектор, на различни културни институции (музеи, библиотеки, читалища), на частния сектор, представители на медиите, хора от различни етнически и религиозни групи, правозащитници, социални активисти. В петото издание на BSSRPL участие ще вземат 22 души от Албания, България, Република Северна Македония, Русия, Турция, Украйна, Финландия, Швейцария. Лекции, семинари и дискусии ще проведат 14 чуждестранни и български лектори.
Форумът се финансира от Национална научна програма „Културноисторическо наследство, национална памет и обществено развитие“ към МОН, CEDAR, ОФ „Пловдив 2019“ и е с подкрепата на община Кюстендил.
Интервюто с проф. Шнитер може да чуете от прикачения звуков файл.Нови цени за паркиране влизат в сила от днес в Асеновград. Престой на синя зона и общински паркинги за 1 час се увеличава с 50 стотинки и 1.50 лева. Стойността на служебен абонамент за паркиране в Централна градска част е 50 лв. на месец, паркирането за автомобилите на домуващите в централната зона струва 60 лв. на година. Таксата за местата..
Полицай пострада при сбиване на две компании в Смолян. В събота през нощта дежурен полицейски наряд реагира на сигнал за сбиване между две компании в казино в областния град. При пристигането си пред обекта, при опит за задържане на двама мъже на 25 и 26 години са отправили обидни думи, закани и нанасяне на удари към полицейските служители...
Нарастват случаите на заболели от грип и остри респираторни заболявания в област Пловдив. По последни данни на Националния център по заразни и паразитни болести за седмицата от 27 януари до 2 февруари нивото на заболеваемост достигна 318 на 10 хиляди души. Най-голямо е завишението на заболеваемостта в групата от 15 до 29 години, следвани от..
Ръководството на ПП свали политическото си доверие от кмета на район „Северен” Венцислава Любенова. Решението е взето на заседание на Изпълнителния съвет на партията, на който е обсъден аработата на кметовете и общинските съветници, избрани с нейната листа. "Като изрази общо задоволство от работата на избраниците си по места, Изпълнителния съвет..
Първа копка за реконструкция на републиканския път, който свързва Пловдив със Строево – Красново – Кръстевич, в рамките на село Труд, направиха кметът на община „Марица“ Димитър Иванов и кметът на селото Спас Стайков. Трасето е дълго малко 1,1 км, а реконструкцията му ще струва 2 121 000 лв. Парите са осигурени от Министерството на..