Започва петото Балканско лятно училище по религии и обществен живот. То се провежда в Пловдив, Благоевград и Кюстендил и ще продължи до 11 юли.
Академичното събитие на тема „Споделено минало – оспорвани наследства“ се организира от катедра „Етнология“ на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и е част от международната научна и образователна мрежа CEDAR.
Основна тема в програмата на това издание са сложните и многопластови отношения между България и Македония през последните две столетия.
„Целта е да запознаем участниците с пъстрото културно-историческо наследство на Балканите и да предизвикаме серия от дискусии във връзка със съвременните интерпретации и употреби на миналото“, обясни проф. днк Мария Шнитер от катедра „Етнология“ на ПУ.
Обучението включва както традиционни форми – лекции и семинари, така и иновативни подходи при представянето и осмислянето на историческите факти. Участниците ще съчетаят рефлексивното с афективното знание.
„В хода на програмата ще насочим вниманието върху това как етническите, религиозните и националните различия са довели до различни и контрастиращи исторически наративи. Слушането на гласа на „другите“ ще позволи на участниците да оценят предизвикателството на една нова провокативна политика на гражданство и необходимостта от различията в живота ни заедно. Историци и етнолози, социални активисти и лингвисти от България, Северна Македония, САЩ, Великобритания ще говорят за преплетените истории на Балканите, за създаването на идентичностите, езиците и нациите, и за начина, по който тези процеси се отразяват и „(зло)употребяват“ в учебните програми от различните страни на границите. Ще проведем „открити уроци“ по история с учебници от България и Северна Македония, за да осъзнаем ключовата роля на училището в изграждането на менталните нагласи на младото поколение. Ще гледаме и дискутираме документални филми. Ще посетим храмовете на различни религии, ще се разходим из старите еврейски квартали и в някои от най-големите ромски махали, ще срещнем различни религиозни и етнически общности“, допълни тя.
Балканското лятно училище по религии и обществен живот(BSSRPL) е адресирано към участници с разнообразен профил без ограничения във възрастта – представители на академичната общност, на неправителствения сектор, на различни културни институции (музеи, библиотеки, читалища), на частния сектор, представители на медиите, хора от различни етнически и религиозни групи, правозащитници, социални активисти. В петото издание на BSSRPL участие ще вземат 22 души от Албания, България, Република Северна Македония, Русия, Турция, Украйна, Финландия, Швейцария. Лекции, семинари и дискусии ще проведат 14 чуждестранни и български лектори.
Форумът се финансира от Национална научна програма „Културноисторическо наследство, национална памет и обществено развитие“ към МОН, CEDAR, ОФ „Пловдив 2019“ и е с подкрепата на община Кюстендил.
Интервюто с проф. Шнитер може да чуете от прикачения звуков файл.Общо 7017 са кандидат-студентите, подали документи за Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ тази година, съобщи заместник-ректорът по учебна дейност проф. д-р Пламен Стоянов. Кандидат-студентите ще се съревновават за 3024 места, субсидирани от държаватаи 1114 за обучение срещу заплащане. Най-младият кандидат-студент е момиче на 17..
46.75 точки по БЕЛ имат учениците на НВО в X клас от Пловдив и областта . Това сочи статистиката, която обявиха от Регионалното управление на образованието. Националното ниво е със среден брой точки 47.47. По втория изпит от НВО - математика резултатите са по-ниски. Средният брой точки е 32.62 , което пък е най-доброто представяне на учениците за..
17 ученици в 7 клас имат 100 точки от НВО по математика в Пловдив и областта. Това сочат данните на Регионалното управление на образованието. Днес от МОН оповестиха резултатите на национално ниво. От тях стана ясно, че първенството държи София-град, веднага след това са резултатите на учениците от Варна и Смолян. От данните за Пловдив и..
Единственият български дервиш в Пловдив Васил Тосев показа прочутия танц на дервишите. Той е посветен за дервиш в най-важния център на суфите – турския град Коня, където от 700 години пребивават танцуващите от ордена Мевлеви. Турски народни танци показаха и момичетата от групата „Ачелия“ към Центъра за подкрепа на личностното развитие в..
От следващата седмица започват мащабни ремонти по знакови улици и булеварди в града на стойност 85 милиона лева. Строителството е планирано през летните месеци, които съвпадат с ваканцията на учениците, за да не се създава излишно напрежение. В понеделник стартират ремонтите по две ключови пътни артерии в града, съобщи в интервю за Радио Пловдив..