"100 сигнала за купуване на гласове на този етап са в рамките на нормалното, тъй като по тази линия се работи активно."
Това коментира пред Радио Пловдив Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията по повод огласената от министъра на вътрешните работи Бойко Рашков информация. Той припомни, че за целия предизборен период и на самите избори на 4 април сигналите за купуване на гласове са били между 400 и 500.
"Доста високо число" - така Безлов определи информацията за привличането на 15 000 македонци с български паспорти, които да гласуват в нашата страна. За това договаряне съобщи вътрешният министър Бойко Рашков, като разкри, че то е било в Кюстендил между бивш министър на вътрешните работи и бивш областен управител, който е в болничен.
Безлов обясни, че такива подозрения за участие на македонски граждани е имало и на изборите на 4 април, както и на предишни избори у нас. Точният брой на тези гласоподаватели може да се определи само с анализ, но той е доста сложен заради трудностите при обработката на данните, смята представителят на Центъра за изследване на демокрацията.
Машинният вот
"Има хипотеза, че машинното гласуване намалява купуването на гласове", заяви Тихомир Безлов. По думите му, общата нагласа е, че гласовете си продават предимно социално слаби хора от ромската общност.
"В годините тази ситуация се промени. Имаше възрастни хора, които продадоха гласовете си, също и студенти, както и големи компании, чиито работници гласуваха доста подредено."
"Фолклор, който сме гледали през годините" - така Безлов нарече обучението, с което различни купувачи на ромски гласове са учили електората как да избере определена бюлетина.
"И там имаше много грешки", припомни той. И обясни, че един от подходите за оценка на рисковите секции за купуване на гласове е бил точно този процент на сбъркани бюлетини, на проблемни бюлетини.
"Сега този проблем няма как да го регистрираме при машинния вот. Тези грешки просто ще отидат при други партии."
Безлов обърна внимание и на друг коментиран проблем - как преференциалният вот показва кой точно колко гласове е купил за съответната политическа формация.
Аномалиите като показател
Един от добрите начини да се оцени машинният вота са аномалиите - големите промени в рисковите секции.
Оценките са, че те са между 800 и 2 500 от общо 11 000 секции.
Корпоративният вот
Най - големият проблем е, че политическите партии не се опитват да ограничат това гласуване. Бе трябвало да има консенсус между основните политически партии и те да контролират структурите си.
Докато политическите партии вътре не се опитат да решат проблема си, това периодично ще се повтаря и всеки загубил изборите ще обвинява спечелилия, че е купил гласове.
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...
Достъпът на онкоболните до биомаркерната диагностика е ограничен. Защо представителят на пациентските организации в надзора на Здравната каса не подписа анекса към Националния рамков договор (НРД)? Според Боряна Ботева, председател на Сдружение за развитие на българското здравеопазване, неподписването от страна на пациентския представител в..
Борбата с едно от най-тежките престъпления срещу личността – трафика на хора – е темата на форум по съвместна инициатива на Факултета по икономически и социални науки, Юридическия факултет и Педагогическия факултет на Пловдивския университет, както и Националната комисия за борба с трафика на хора, Фондация „Кампания A21“ и студентската..