"100 сигнала за купуване на гласове на този етап са в рамките на нормалното, тъй като по тази линия се работи активно."
Това коментира пред Радио Пловдив Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията по повод огласената от министъра на вътрешните работи Бойко Рашков информация. Той припомни, че за целия предизборен период и на самите избори на 4 април сигналите за купуване на гласове са били между 400 и 500.
"Доста високо число" - така Безлов определи информацията за привличането на 15 000 македонци с български паспорти, които да гласуват в нашата страна. За това договаряне съобщи вътрешният министър Бойко Рашков, като разкри, че то е било в Кюстендил между бивш министър на вътрешните работи и бивш областен управител, който е в болничен.
Безлов обясни, че такива подозрения за участие на македонски граждани е имало и на изборите на 4 април, както и на предишни избори у нас. Точният брой на тези гласоподаватели може да се определи само с анализ, но той е доста сложен заради трудностите при обработката на данните, смята представителят на Центъра за изследване на демокрацията.
Машинният вот
"Има хипотеза, че машинното гласуване намалява купуването на гласове", заяви Тихомир Безлов. По думите му, общата нагласа е, че гласовете си продават предимно социално слаби хора от ромската общност.
"В годините тази ситуация се промени. Имаше възрастни хора, които продадоха гласовете си, също и студенти, както и големи компании, чиито работници гласуваха доста подредено."
"Фолклор, който сме гледали през годините" - така Безлов нарече обучението, с което различни купувачи на ромски гласове са учили електората как да избере определена бюлетина.
"И там имаше много грешки", припомни той. И обясни, че един от подходите за оценка на рисковите секции за купуване на гласове е бил точно този процент на сбъркани бюлетини, на проблемни бюлетини.
"Сега този проблем няма как да го регистрираме при машинния вот. Тези грешки просто ще отидат при други партии."
Безлов обърна внимание и на друг коментиран проблем - как преференциалният вот показва кой точно колко гласове е купил за съответната политическа формация.
Аномалиите като показател
Един от добрите начини да се оцени машинният вота са аномалиите - големите промени в рисковите секции.
Оценките са, че те са между 800 и 2 500 от общо 11 000 секции.
Корпоративният вот
Най - големият проблем е, че политическите партии не се опитват да ограничат това гласуване. Бе трябвало да има консенсус между основните политически партии и те да контролират структурите си.
Докато политическите партии вътре не се опитат да решат проблема си, това периодично ще се повтаря и всеки загубил изборите ще обвинява спечелилия, че е купил гласове.
Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..
Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..
Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години. Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..