Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Рестартирай Европа": Електронно правосъдие и COVID-пандемия

| обновено на 06.07.21 в 09:45

1 млрд. 860 млн. евро е финансовата рамка на Европейския съюз по програма „Правосъдие“ от 2021 до 2027 година. Средствата са за укрепване на върховенството на закона в държавите-членки, като акцентът е върху цифровата трансформация на правосъдните системи. Въвеждането на електронно правосъдие е свързано с редица предизвикателства в цялата европейска общност.

В България няма последователност при въвеждането на електронното правосъдие, смята заместник-министърът на правосъдието Иван Демерджиев, който в служебното ведомство отговаря за електронното правосъдие. Той е убеден, че по линия на Европейския съюз идват насоките в какъв аспект трябва да се търси развитие, но ние сами трябва да си зададем критериите.

Кои дела не бива да попадат в графата „електронни“ – опит споделя действащият адвокат от Панагюрище Петър Мулешков.

Правосъдието в България все още е в 20-ти, а не в 21-ви век и има още много работа по неговата дигиталицазия, коментира председателят на инициативата „Правосъдие за всеки“ Велислав Величков.

Всичките 33 съдилища в Апелативен район Пловдив са включени в Единния портал за електронно правосъдие. Заради Ковид-пандемията някои от делата в Апелативен съд Пловдив се разглеждат чрез видеоконферентна връзка. Основно това са дела за мерки за неотклонение „задържане под стража“, съобщи председателят на Апелативен съд – Пловдив Магдалина Иванова

Влезлите в сила от 30 юни тази година промени в Гражданско процесуалния и Наказателно процесуалния кодекс са значителна крачка към цифровизацията на правосъдната ни  система.

Репортажът от рубриката "Рестартирай Европа" е в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39

Няма кой да замени ценностите, които семейството изгражда

Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..

публикувано на 21.11.24 в 15:50