10 метров иманярски тунел откри екип на Археологическия музей в Пловдив при разкопки на Голямата могила от Некропола, известен като Гъстите могили, регистриран в началото на миналия век в пловдивския район Южен. Това съобщи за Радио Пловдив ръководителят на археолозите Любомир Мерджанов.
Тунелът е копан на ръка и е с височина и ширина по около метър. По него още личат следи от кирки, макар че вероятно е копан през 90-те години при големите иманярски набези, коментира Мерджанов. Дали е изнасяно нещо по него, засега археолозите не могат да кажат.
При разкопките до този момент екипът открива цветна стенопис с букви, вероятно не на кирилица, траншеи от зидовете на сграда, за която на този етао се предполага, че е късносредновековна църква, и 4 погребения от същото време.
В сърцето на могилата, обаче, тепърва се очаква да се намери централното погребение, заради което е била издигната и могилата. Предполага се, че то е от римската епоха.
Некрополът, част от който е Голямата могила, започва на север от ОЦ Юг в Южната промишлена зона и достига до Събота пазара в Кючук Париж. Част от 50-те могили в него са разрушени още в миналото без да бъдат проучвани. Разкопките сега са на последната останала могила и продължават до 6 август.
Интервюто с Любомир Мерджанов може да чуете в звуковия файл.
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“ такава...
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..