Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стимулите ще променят целите и фокуса на ваксинирането

Адвокат Калина Михайлова
Снимка: Личен архив

Половината от българите не смятат да се ваксинират срещу коронавирус, сочат и последните социологически проучвания. 

И у нас, както в други страни, здравните власти обмислят да стимулират хората, за да си поставят те ваксини преди очакваната нова вълна на инфекцията през есента. 

Стимулите не са решение

Независимо дали има стимули или не, хората са на полюсни мнения и вече са взели своето решение. Стимулите не са решението, което води до оформяне на ясното съзнание на обществото дали да се ваксинира, или не.

Това заяви пред Радио Пловдив адвокат Калина Михайлова, експерт по медицинско право.

Факт е, че в различни страни са наложени различни стимули. Например, в САЩ всеки щат взема самостоятелно решение, в някои се дават по 100 долара, в други щати награждават ваксиниралите се. 

Законите във всяка страна са различни, отбеляза адвокат Михайлова. 

Паричното възнаграждение противоречи на доброволността на избора на ваксиниране

У нас стимулиране чрез парично възнаграждение противоречи на доброволния принцип на избор на ваксината. Фокусът се премества от избора да се ваксинираш или не върху евентуалната материална облага, коментира юристът. 

На обществото трябва максимално да се предостави възможност за информиран избор дали да се ваксинира, или не.

Неефективна информационна кампания у нас

Налице е ниска комуникация с обществото, липса на подходяща информация и недостоверна информация. 

Затова според Калина Михайлова, все още съществуват вярвания, че тези ваксини вкарват чипове, че с тях ще се промени ДНК-то на всеки един от нас. 

Обществото не е запознато със състава на ваксините и с последствията от това дали ще се ваксинираш, или не.

Фокусът не следва да бъде слаган върху материалното!

Въвеждането на финансов стимул ще промени целите и фокуса при вземането на решение за ваксиниране. 

То може да се окаже и неблагоприятно за някои хора. Има групи, които са противопоказни за ваксина от гледна точка на техния здравен статус. 

Ако човекът се води от финансов стимул, може да спести предоставянето на важна информация за своя здравен статус. Това може да доведе до необратими проблеми.

Златната среда

Не знам дали съществува. Вярвам във въведената доброволност на избора. 

Изборът за ваксиниране у нас все още е доброволен. А този избор трябва да е на база достоверна информация, категорична е адвокат Калина Михайлова. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Участието на БСП във властта е по-скоро компромис, а не победа

Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица  Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..

обновено на 16.01.25 в 16:29

Всяка партия в правителството гони свои прагматични цели

Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след  последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се  каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..

публикувано на 16.01.25 в 16:12

Железниците днес са по-зле отколкото преди 30-40 г.

Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години.   Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...

публикувано на 16.01.25 в 15:47
Татяна Буруджиева

Излизаме от цикъла на предсрочни избори

Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..

публикувано на 16.01.25 в 10:41
Михаил Екимджиев

Без отстраняване на Сарафов от поста му катарзисът е невъзможен

Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов.  И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..

публикувано на 16.01.25 в 10:30