Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-доброто срещу алергии е избягването им

доц. д-р Румяна Янкова – завеждащ Център по алергии и дерматологии в УМБАЛ Пълмед
Снимка: Уебсайт - Пълмед

Да се избягват провокаторите на алергии. Така ще се спести част от лечението им. Това е съветът, който в Световния ден за борба с алергиите даде от ефира на предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив доц. д-р Румяна Янкова – завеждащ Център по алергии и дерматологии в пловдивската УМБАЛ „Пълмед“.

Тя напомни, че алергиите са трудно лечими, особено когато са хронични, но в никаъв случай не са нелечими. „Трябва да има адекватно лечение и достатъчно търпение“ – подчерта алерологът.

В условията на COVID-пандемията 

Има няколко групи пациенти, които търсят лекарска помощ, свързана с алергии в условията на ковид-пандемията, посочи д-р Янкова.

Част от тях са имали контакт с болни от коронавирус или пък сами са го преболедували. Те, по думите й, „идват притеснени или озадачени от реакции, които са много слаби или несъществуващи. Има и такива, които получават обриви – силно сърбящи, подобни на уртикария, и други, които засягат кръвоносните съдове“.

Другата група са ваксинираните. Според д-р Янкова, те много често имат безобидни странични явления, но се притесняват заради писанията в медиите. „Ваксиналните проблеми, обаче, са по-малко като брой от това, което се получава като реакция след лекарства“ – категорична е алеголожката.

Тя посочи и сезонните алергии, съврзани с цъфтящите треви, дървета и храсти. При тях, по думите й, няма свръх-честота.

Цялото интервю с доц. д-р Янкова може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28