„И разбирам от тази висока награда, която ми се придъжда, че всъщност за нея трябва много още и още да се трудя. И пак да повторя, че аз лично не мога да стигна и до нозете на Иван Вазов и живея в сянката на неговото творчество“ – това сподели за Радио Пловдив носителят на Вазовата награда тази година Боян Ангелов.
Националният литературен приз ще бъде връчен тази вечер от 20,30 часа на площад "Иван Вазов" в Сопот
Отличието е основано през 1970-та година. Първият му носител е Димитър Талев. Миналата година, за 170-тата година от рождението на Вазов, наградата получи поетът Борис Христов.
Боян Ангелов е с 29 поетични книги на български език и с още над 10 монографии, очерци и изследвания, свързани с литературата, етнографията и историята ни. Носител е на повече от 10 литературни награди. Председател е на Съюза на българските писатели.
Като подчерта, че Иван Вазов е единственият, който е издигнат до ранга "Народен поет", Боян Ангелов припомни и още един факт от биографията му - че е един от учредителите на Съюза на българските писатели (СБП) и е негов почетен член още от 1913 година, а след втората Национална катастрофа - и негов почетен председател за вечни времена.
По думите на лауреата, днес 820 члена на СБП се чувстват „сякаш под сянката на един огромен и достолепен дъб, на дървото на българската литература, чието олицетворение е Иван Вазов“. Боян Ангелов обаче подчерта, че писателите от Съюза имат място в обществения живот, а основната им цел е:
Да се приеме Закон за защита от злоупотреба с българския език
„В чл. 3-ти от Конституцията е записано, че българският език е официален език на българската държава и неговата употреба трябва да бъде оформена със закон. Това е Конституционно задължение и, всъщност, има пристъпване на българската Констируция“ – коментира той. И добави:
„Тук ние не говорим само за българския книжовен език и за неговата употреба, а за българската литература, българската писменост и българската книжовност. Те трябва да се опазват“.
Най-новият носител на Вазовата награда призна, че му е трудно да говори за своето творчество, но посочи, че в него Патриархът му е повлиял с родолюбието.
„И аз смятам, че въобще не са отминали времената, в които думите „патриотизъм“ и „родолюбие“ са остарели думи, които могат могат да се изхвърлят от лексикатата на съвременния български език. Наистина знам, че ако един народ и един човек гледат непрекъснато в миналото, няма да постигнат много успехи, но ако не гледа по никакъв начин в миналото, той е обречен да се превърне в един човек без корени и родословие“.
В деня, когато честваме 171 години от рождението на Иван Вазов, цялото интервю с Боян Ангелов, носител на Наградата на негово име, може да чуете в звуковия файл.
В месеца на виното и любовта „Срещите” питат защо от векове, те - виното и любовта, вървят заедно? Наистина ли пробиват бронята, в която сме опаковани и някак си ни приближават до Твореца? Проф. Валери Стефанов и писателката Неда Антонова в ефира на Радио Пловдив.
„Изтокът среща Запада“ – така се нарича празничният концерт, посветен на Китайската Нова година, който ще се състои в неделя, 09 февруари, от 14.00 часа в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Събитието е организирано от Министерство на културата и туризма на КНР и Посолството на КНР В България и в него ще участват китайски и..
„Среща“ – така за озаглавили съвместната си изложба български и турски академични преподаватели по изобразително изкуство. Експозицията ще се открие в Градската художествена галерия. Преподаватели и студенти от пловдивската Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство и Университета „Намик Кемал“ в турския град Текирдаг ще..
Днес е премиерата на спектакъла „Доктор Дулитъл“ в пловдивския Куклен театър. Режисьор на постановката е младата Ния Ялъмова, която прави своя дебют. Пиесата "Д-р Дулитъл" е по романа на Хю Лофтинг, писан преди 100 години. Сценографията е на Георги Бараков, а музиката на Йоан Попов. Участват актьорите Андрей Иванов, Велизар..
Изложба „Съвременна графика“ ще се открие в галерията на Дружеството на пловдивските художници на бул. „Цар Борис Трети“. Куратори на експозицията са художниците Осман Юсеинов и Антоан Стойков. Изложбата е с награден фонд, като наградите ще бъдат определени от професионално тричленно жури. Първото издание на „Съвременна графика“ бе през..