Днес се провеждат предсрочните парламентарни избори за състава на 46-ото Народно събрание.
Над 6 милиона и 700 хиляди са избирателите, които фигурират в предварителните списъци.
Близо 7 000 са кандидатите за депутати, издигнати от общо 23 партии и коалиции. Над 6 700 000 са избирателите в предварителните списъци.
Секциите в страната отварят в 07.00 часа и ще затворят в 20.00 часа вечерта, с възможност вотът да продължи до 21.00 часа, ако пред изборните помещения има още желаещи.
Над 12 хиляди са секциите на територията на страната, в чужбина броят им този път е рекорден - 784 в 68 държави.
От 22 часа снощи първи започнаха да гласуват сънародниците ни в Нова Зеландия. Там секции са две - в Крайстчърч и в Оукланд.
Заради часовата разлика изборният ден зад граница ще приключи най-късно в Сан Франциско, САЩ - в 06:00 часа българско време в понеделник, 12-ти юли.
В изборния ден е забранена политическата агитация, както и оповестяване на социологически данни за нагласите на избирателите. Такива могат да се публикуват и разгласяват след 20.00 часа.
На предстоящия вот, съгласно приетите поправки в Изборния кодекс, в секциите с над 300 избиратели ще се гласува машинно. В страната машините са 9401, а за вота в чужбина с осигурени 421 машини.
Тези парламентарни избори са най-скъпите досега заради машинното гласуване, показа проверка на БНР.
Над 84 милиона лева са отпуснатите до момента средства за предсрочния парламентарен вот, което значително надвишава сумата от над 65 милиона лева на априлските избори.
В първата план - сметка, одобрена от служебния кабинет, е определена цена на вота от 57 милиона, но тъй като се провежда в пандемия, са необходими още 11 милиона лева.
Необходимостта от допълнителни машини прибави още десет милиона лева към сметката, а през седмицата кабинетът отпусна нови 5,9 милиона лева за допълнителни нужди.
И тъй като вотът не е преминал, не е ясно каква ще бъде окончателната сметка.
Справка в план-сметките на различните видове избори - местни, парламентарни, президентски и европейски, показва, че всяка нова изборна кампания поскъпва спрямо предходната от същия вид.
Министърът на образованието и науката се е съгласил да промени предложения план прием от РУО-Смолян за новата учебна година. Това стана ясно след разговори между кмета на Смолян Николай Мелемов и Красимир Вълчев. Заради по- малкия брой ученици план-приемът предвижда съкращаването на 7 паралелки, включително в Езиковата гимназия „Иван Вазов“ и..
Кметът на Пловдив предлага управителят на Екобус Илко Търпов да бъде освободен от поста си в интерес на работата. Общинското дружеството бе създадено през май 2022-ра година в мандата на бившия кмет Здравко Димитров и трябваше да закупи по програми, финансирани от ЕС електробуси, които да са част от градския транспорт. Търпов е начело..
Кметът Костадин Димитров посрещна в Пловдив изпълнителния директор на Американския еврейски комитет Дейвид Харис. Той е на посещение в страната по повод представянето на българското издание на своята книга „На предна линия. Живот в името на глобалното еврейско застъпничество“. По време на срещата двамата са обсъдили възможностите за привличане на..
Проект за правата на жените в ромските общности се изпълнява в четири общини в Пловдивска област. За изпълнението му социалната фондация „Инди Рома 97“ получава европейско финасиране от близо 90 хил. лв. Целта е да се преодолеят половите стереотипи сред ромското население в селските райони и маргинализираните общности в общините Куклен,..
Военновъздушните сили ще разполагат с удвоен капацитет за гасене на пожари през тази година. Това каза министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на народния представител Димчо Димчев от "Възраждане". Министърът припомни, че с решение на Министерския съвет от юли миналата година е одобрено финансиране в размер на 1 млн. лева за..