Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Значително по-нисък интерес към вота и в Испания

“Това което се получи като резултат вчера съвпада с този и на предишните избори” сподели за Радио Пловдив Стоянка Колева, директор на българското училище в Барселона “Св. Св. Кирил и Методий”

“Моите впечатления са като на повечето ни сънародници. Не сме изненадани, тъй като аз лично участвах в СИК на предишните избори, сега участвах в съставянето на избирателните секции в Барселона, имам и обща представа от картината в Испания”. 

Интересът към вота и в Испания е бил значително по-нисък от този на предишните избори, каза Стоянка Колева. 

Обяснението за това е, че сега е сезон, в който много от хората са си заминали за България". 

"Другата причина е, че избирателите са много по-неизаинтересовани от тези избори. Сега настроението беше много по-вяло, отколкото на предишните”. 

Стоянка Колева, разясни и каква е била изборната организация в Испания. “В Барселона имаше две избирателни секции в генералното консулство, тук гласуваха около 200 души. В цяла Испания имаше 67 избирателни секции в 57 населени места”. 

Резултатите в топлата страна се доближават до тези в останалите държави.

“Първи са ИТН, след нея ДБ, ГЕРБ са трети, долу-горе са такива резултатите. Четвърти в Испания са Възраждане” уточни Колева. 

От свое име бих казала, че номинацията на Николай Василев е изненада. Очаквах, че министрите от служебното правителство ще участват в предложението на ИТН за кабинет. Всички имахме надежда, че ще останат в управлението” коментира Колева. 

“Моето усещане е за леко разочарование от тези предложения за министри на ИТН.”

Най-важна точка от програмата на ИТН за Стоянка Колева е образованието. “Аз разчитам инициативата за дигитализация чрез таблети за добър знак, защото в съвременния свят всяко училище трябва да има платформи, технически средства, с които да работят лесно и удобно учители и ученици”.

Директорът на българското училище в Барселона е родом от Нова Загора, като тя сподели, че се надява да види позитивна промяна в родния си град. “Промяната трябва да се осъществи най-вече в живота на хората, трябва да се промени градоустройството, трябва да се създадат удобства за жителите, трябва да се подобри здравеопазването. Трябва да се създадат нови работни места и трябва да се усвояват по-добре евросредства. Нова Загора е земеделски район с огромен потенциал”. 

“Бих искала да съм оптимист, че новия парламент ще реализира тези неща, но оставам по-скоро реалист.” 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39