Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Значително по-нисък интерес към вота и в Испания

“Това което се получи като резултат вчера съвпада с този и на предишните избори” сподели за Радио Пловдив Стоянка Колева, директор на българското училище в Барселона “Св. Св. Кирил и Методий”

“Моите впечатления са като на повечето ни сънародници. Не сме изненадани, тъй като аз лично участвах в СИК на предишните избори, сега участвах в съставянето на избирателните секции в Барселона, имам и обща представа от картината в Испания”. 

Интересът към вота и в Испания е бил значително по-нисък от този на предишните избори, каза Стоянка Колева. 

Обяснението за това е, че сега е сезон, в който много от хората са си заминали за България". 

"Другата причина е, че избирателите са много по-неизаинтересовани от тези избори. Сега настроението беше много по-вяло, отколкото на предишните”. 

Стоянка Колева, разясни и каква е била изборната организация в Испания. “В Барселона имаше две избирателни секции в генералното консулство, тук гласуваха около 200 души. В цяла Испания имаше 67 избирателни секции в 57 населени места”. 

Резултатите в топлата страна се доближават до тези в останалите държави.

“Първи са ИТН, след нея ДБ, ГЕРБ са трети, долу-горе са такива резултатите. Четвърти в Испания са Възраждане” уточни Колева. 

От свое име бих казала, че номинацията на Николай Василев е изненада. Очаквах, че министрите от служебното правителство ще участват в предложението на ИТН за кабинет. Всички имахме надежда, че ще останат в управлението” коментира Колева. 

“Моето усещане е за леко разочарование от тези предложения за министри на ИТН.”

Най-важна точка от програмата на ИТН за Стоянка Колева е образованието. “Аз разчитам инициативата за дигитализация чрез таблети за добър знак, защото в съвременния свят всяко училище трябва да има платформи, технически средства, с които да работят лесно и удобно учители и ученици”.

Директорът на българското училище в Барселона е родом от Нова Загора, като тя сподели, че се надява да види позитивна промяна в родния си град. “Промяната трябва да се осъществи най-вече в живота на хората, трябва да се промени градоустройството, трябва да се създадат удобства за жителите, трябва да се подобри здравеопазването. Трябва да се създадат нови работни места и трябва да се усвояват по-добре евросредства. Нова Загора е земеделски район с огромен потенциал”. 

“Бих искала да съм оптимист, че новия парламент ще реализира тези неща, но оставам по-скоро реалист.” 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56