Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: ФСП и българските въглищни региони

Европейският съюз прие регламент за създаване на Фонд за справедлив преход. Това е нов финансов инструмент в рамките на политиката на сближаване, част от дейността на европейския съюз за изравняване на разликите между страните членки. ФСП ще улесни прилагането на Европейския зелен пакт, чиято цел е до 2050 г. да направи ЕС неутрален по отношение на климата.

Стойността на целия фонд е 17,5 млрд. евро, като един от най-сериозните бенефициенти по него е България, за която са отредени 1,3 млрд евро. 

Предоставената от ФСП подкрепа спрямо въглищните райони в България ще се съсредоточи върху икономическата диверсификация на най-силно засегнатите от климатичния преход индустрии, както и върху преквалификацията и активното включване на техните работници и търсещи работа лица. Така сумира инструмента Цветелина Пенкова, член на Европейския парламент и на Комисията по регионално развитие. 

"Фондът не е създаден за самия технологичен и енергиен преход. Той цели да смекчи социалните ефекти на прехода. Целта му е да осигури възможност за диверсификация и преквалификация на кадрите, които са заети в сектора. 


В България до момента са идентифицирани три региона, които ще се възползват от фонда на този етап, те са Стара Загора, Кюстендил и Перник, като има още осем предложени, за които индикациите са, че част от тях ще влязат в териториалните планове."

ФСП ще предоставя подкрепа на всички държави членки. Критериите за разпределение се основават на промишлените емисии в регионите с висок въглероден интензитет, заетостта в промишлеността и в добива на каменни и лигнитни въглища, производството на торф и битуминозни шисти, както и равнището на икономическо развитие. 

Фондът не е единственият способ за финансиране на действия, които се предприемат заради Зеления пакт, каза също Цветелина Пенкова, член на европейския парламент. 

"Ключовите три най-засегнати региона са точно определени. За България е много важно да се идентифицират регионите, в които средствата по фонда ще дадат най-голям ефект".

Според Ваня Григорова, икономически съветник към "КТ ПОДКРЕПА", средствата, които ще се отпуснат по фонда няма да бъдат достатъчни за плавен преход към зелена енергия.

"Зеленият преход беше заявен, като начин за преминаваме от кафява към зелена енергия. На много места в документа се подчертава, че нито един човек няма да остане зад борда. Тоест всички ще полчуат справедлив дял от произведеното в икономиките и ще донесе ползи на всички части на обществата. Такова нещо всъщност не се вижда. Това, което е заложено във фонда за справедлив е една много малка част от финансовите средства, които са нужни за преминаване към зелена енергия. 


Това е един преход, който спестява пари на корпорациите, зщаото иначе трябва да се вземат от тях и натоварва още повече работниците не само в България а и в ЕС. 


Ще се отрази този преход не само на хората работещи в ТЕЦ-овете, ще се отрази негативно на всички заети в сектора, като тези, които работят в ЖП превози, тези които произвеждат лентите за изтегляне на въглищата. Трудно е човек, който няма опит, а и на някои политици им е трудно да си представят социалният трус, който ще преживеем в следствие на затварянето на мините без преди това да сме създали алтернатива" 

По плана на Европейския съюз до 2030г. трябва да се намалят парниковите емисии с 55%, а пълен климатичен неутралитет да бъде постигнат до 2050г. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Бонус - малус" ще конкурира застрахователите

С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..

публикувано на 28.07.25 в 10:01

Зърнопроизводителите търпят загуби след жътвата

Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..

публикувано на 28.07.25 в 09:14

Безплатно тестват за хепатит В и С всички от 40 до 60 годишни

Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли.  Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“.  Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..

публикувано на 28.07.25 в 08:30

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20