Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новото класиране за пловдивските забавачки е на 5 август

Още 541 деца са класирани за прием в яслите и детските градини, съобщиха от Община Пловдив. 

Нови свободни места  за яслените групи ще бъдат обявявани поетапно през цялото лято, след като се освободят от постъпилите в детска градина, уточняват от градската управа.  

Следващото класиране ще се проведе на 5 август.  Свободните места за него ще бъдат обявени в срок до 26 юли 2021 г., включително. Очаква се обявяването на значителен брой места за най-малките на предстоящите класирания, тъй като наближава срокът, в който 3-годишните ще напуснат яслите, за да постъпят в първа група в детските градини.  

Крайният срок за подаване на заявление онлайн за следващото класиране е трети август, а за ползващите помощта на директорите, срокът е до втори август. 

Постъпването на родените през 2015 и 2016 г. деца през учебната 2021/2022 г. в подготвителни групи е задължително, съгласно нормативните разпоредби, припомнят от Община Пловдив.

След настоящото класиране на 13 юли има останали незаети общо 198 места за първа възрастова група (по голям брой места има напр. в следните детски заведения: ДГ „Захарно петле“- и на двата адреса, в район „Северен“; ДГ „Боряна“ в район „Западен“; ДГ „Червената шапчица“ с втори адрес ЖР „Тракия“ блок №50 и ДГ "Кремена" с втори адрес ЖР "Тракия", блок №11, вход А, Б, В, Г в район „Тракия“; ДГ „Люляк“ – втори и трети адрес, в район „Централен“, както и повечето детски градини в район Източен). 

При кандидатстване за прием и подбора на детски заведения от изключително значение е родителите да се съобразят с наличните свободни места. При необходимост от ново подреждане на желанията, родителите  следва да анулират подадените заявления и да подадат нови.

Освен групи в детските градини, родителите могат да изберат и подготвителни групи в общинските училища на града. Там функционират както полудневни, така и целодневни групи. Информация за училищата, в които има подготвителни групи може да бъде намерена на сайта на общината www.plovdiv.bg в раздел „Образование“. Записването в тези групи е на място в училищата и не е обвързано със системата за прием в детските заведения.

В момента се изграждат и разширяват 10 детски заведения. Предстои скоро да бъде открита новата ДГ „Перуника“. Строи се нова детска градина в район „Южен“ на бул. „Ал. Стамболийски“ и се разширява „Зорница“. На ул. „Богомил“ също напредва изграждането на нова детска градина. Изгражда се и ново крило на ДЯ „Веселушка“. Стартира преустройството и на ДГ „Каменица. Очаква се  избор на изпълнител на нови детски градини в районите  „Тракия“ и „Южен“. Започва и преустройството на ЦДГ "Чучулига" за обособяване на две нови групи и физкултурен салон, както и за преустройството и пристрояването на ОДЗ "Буратино" за нови 3 групи.

Тази година се очаква Община Пловдив да изгради помещения за 33 групи, което ще позволи  отварянето на още над 800 нови места в детските градини и яслите. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Започва тридневният фестивал "Уикенд в Пловдив"

В първия ден на август започва фестивалът "Уикенд в Пловидв". Осмото издание се провежда на 1,2 и 3-ти август и се организира от  Съвета по туризъм  и общината и е финансиран от годишната програма за развитие на туризма.  В програмата са включени дегустации на вино, безплатни екскурзоводски турове, градска игра със загадки и експедиция из..

обновено на 01.08.25 в 08:39

Студенти от 11 държави се включват в семинар за Родопите

Третото издание на международния интердисциплинарен семинар "Културна карта на България - Родопите" се провежда в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". В него се включват студенти от Великобритания, Германия, Гърция, Ирландия, Испания, Италия, Полша, Сърбия, Тайван, Украйна, Япония.  Програмата е интензивна и разнообразна. Включва както..

публикувано на 01.08.25 в 08:38

Пловдив се включва в Световната седмица на кърменето

Пловдив се включва в отбелязването на Световната седмица на кърменето, която започва от днес.  Тази година глобалната инициатива е посветена на създаването на устойчива система за подкрепа и преминава под мотото „Кърменето като приоритет: да създадем устойчива подкрепяща среда“.  Тазгодишната тема подчертава за пореден път, че успешното..

публикувано на 01.08.25 в 08:31

Община Карлово предоставя средства за ремонт на родилното

Община Карлово ще предостави средства за ремонт в Акушеро-гинекологично отделение на МБАЛ „Д-р Киро Попов“. Община Карлово ще предостави субсидия в размер на 60 000 лева за ремонтни дейности  в АГ отделението на МБАЛ „Д-р Киро Попов“, това реши Общински съвет Карлово. Средствата ще бъдат изразходвани за належащ целеви ремонт на..

публикувано на 31.07.25 в 17:39

Големият ремонт на Рогошко шосе започна

Започна дългоочакваната реконструкция на "Рогошко шосе“, който е на стойност 11 милиона лева.  Заради ремонтните дейности от днес е затворен участъка от разклона на рогошките гробища до границата с Община „Марица“. Там ще се работи през следващите два месеца, а целият участък от 4,5 километра, който стига до гробищния парк трябва да приключи..

обновено на 31.07.25 в 15:58