Нов учебен корпус на Медицинския университет в Пловдив започва да се строи днес. 7 етажната сграда е проектирана със съвременни материали и модерна визия.
Върху 7659 кв.м.площ над земята ще се разположат 46 учебни зали, 51 кабинета и сервизни помещения. На всеки етаж ще е обособен кът за отдих.
В комплекса ще могат да работят и да се обучават близо 1 200 човека. Хората с увреждания ще имат достъп навсякъде.
Строежът е финансиран изцяло от бюджета на Медицинския университет, а строителството трябва да приключи за 730 календарни дни.
С коментар по темата се включи ректорът на МУ- Пловдив проф. Мариана Мурджева в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.
Освен за новата сграда, която ще представи нова модерна среда на обучение за студенти и преподаватели, тя коментира и анонсираните от МОН проeкти за придобиване на изследователски статут на висшите учебни заведения и развитието на COVID-19.
В един от новите проекти е заложена модернизация на висшето образование и съвместна работа с други ВУЗ-ове.
„При тези съвместни програми две или повече училища ще могат да обучават съвместно студенти като използват общи ресурси. Студентите записани в тези съвместни програми ще изучават отделни дисциплини в различни университети, но ще получават една диплома“, обясни проф. Мурджева и допълни, че подобна колаборация ще се извърши заедно с медицинските университети в страната, с Националния център по заразни и паразитни болести, с Пловдивски университет, както и с други чуждестранни партньори.
Промяна има и в придобиването на докторатска степен, каза още Мурджева.
„Вече се дава възможност тази образователна и научна степен да се придобива чрез работа по научноизследователски проект“, обясни ректорът на МУ-Пловдив.
Пандемията от COVID-19 тя коментира като „момент на затишие“. Мурджева заяви, че въпреки намалелите случаи на коронавирус в страната, трябва да останем бдителни, защото нова вълна наeсен е напълно възможна.
„За да неутрализираме новата атака на вируса е необходима ваксинация. Самоосъзнаването, че ваксинирането е най-добрата стратегия за справяне с таиз епидемия е най-добрият подход“, каза още проф. Мариана Мурджева.
Целия разговор, чуйте в звуковия файл.
През 2024 г. 93 процента от домакинствата в област Пазарджик са имали достъп до интернет в домовете си, което е с 10,7 процентни пункта повече спрямо предходната година. По този показател Пазарджик заема пето място сред всички 28 области в страната. Това съобщиха от Териториално статистическо бюро-Юг, отдел "Статистически изследвания" - Пазарджик...
Цените на повечето основни хранителни стоки на борсите у нас тръгват надолу през първата седмица на февруари, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. От зеленчуците поскъпване има единствено при картофите - с 0,9 на сто до 1,31 лева за килограм, и при морковите – с 0,5 на сто. Най-голям спад се наблюдава в..
Китайски музиканти и българските им колеги ще изнесат концерт в Дома на културата в Пловдив по повод Китайската нова година, посветена на Дървената змия. Проявата с надслова „Изтокът среща запада“ е организирана от посолството на Китай у нас. В концерта участие ще вземат изпълнители от Пекинският оргестър за народна музика и Пекинският симфоничен..
В Първомай се проведе 21-ото издание на Празника на виното и винопроизводството. При откриването кметът Николай Митков отбеляза, че районът е прославен с виното и лозарството, защото в него се намират едни от най-добрите винарски изби. В конкурса за най-добро домашно вино от реколта 2024 г. се включиха 24 винопроизводители, които представиха бели..
Стотици жители и гости на Сопот се включиха в традиционния Старопланински събор "Да стоплим сърцата с вино и любов". Празникът се проведе в местността „Манастирска поляна“, но започна с шествие от центъра на града, предвождано от кмета Станислав Стоенчев и Царя на виното Петър Стайков. Извършено бе и ритуално зарязване на лозе с пожелание за..