Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наука и бизнес си дават среща в Центъра за приложна физика

Проектът, Център за компетентност „Интелигентни мехатронни, еко- и енергоспестяващи системи и технологии“, финансиран с европейски средства по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“,  бе представен пред журналисти и гости в Информационния ден  в Централната лаборатория по приложна физика на БАН. Усвоените досега средства за високоспециализирана техника са над 2,5 млн. лв. 

"Центърът за приложна физика, като част от структурата на БАН в Пловдив, е единственото научно звено, което осъществява важния трансфер от науката към бизнеса и индустрията. Високотехнологичните процеси на базата на нанотехнологиите осигуряват високата защита на  богата гама от метални продукти - от металорязане до стави в човешкото тяло", уточни ресорният заместник-кмет Стефан Стоянов.

В проекта  участват 7 партньорски организации – трите технически университета, СУ „Климент Охридски“, Институтът по роботика с филиал и в Пловдив, Институт по електроника и Централната лаборатория по приложна физика на БАН. За   целите на проекта е закупено уникално оборудване  - микроскоп, с помощта на което могат да се правят анализи на цялото технологично и иновативно производство в лабораторията. Стойността му е 1 млн 100 хиляди лева.

Проф. Илия Железаров – ректор на Технически университет Габрово, който е водеща организация по проект „Център за компетентност интелигентни мехатронни еко и енергоспестяващи системи и технологии“ подчерта, че за реализацията му са привлечени огромен брой асоциирни партньори – представители на основната част от фирмите в индустриалната сфера на страната – Пловдив, Стара Загора, Казанлък, Габрово.

„Тази инфраструктура обединява интересите на науката и бизнеса, като фокус е поставен върху партньорството между всички тях. Основен акцент в съвместната работа са младите хора – студентите, докторантите, които работейки в отделните звена, ще могат тук на място да проверят постигнатото на работните си места и резултатите от своята работа. За партньорите в областта на научните изследвания това става безплатно, като цикълът се затваря“.

Идеята за работа по проекта се появява още в отдалечената 2012 г., но същинската работа по него стартира през 2018 г. До 2021 г. е осигурена по-голямата част от инфраструктурата в Пловдив, Габрово и столицата, а до 2023 г. трябва да бъде завършен цялостно инвестиционният процес по проекта, за да започне същинската работа с бизнеса, създаване на ноу-хау и стартиращи предприятия, предприемачество, обучение на докторанти и международно научно присъствие. И по думите на проф. Железаров, „Ключът към всичко това е партньорството.“  

Високотехнологичното оборудване дава възможност на много млади учени, които в момента се реализират в чужбина, да се завърнат в страната и да продължат дейността си, използвайки  високо специализирана и отговаряща на най-високите стандарти техника.

Пред журналисти днес директорът на  Централната лаборатория по приложна физика,  доц. Лиляна Колаклиева обясни детайли от същността на работата на специалистите и подчерта важна подробност  – в контактите си с бизнеса и индустрията още от самото начало тя продължава да бъде активната страна, която търси и гради надеждни партньорства, утвърждавайки действена връзка между науката и бизнеса.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Алексей Кожухаров в "Добро утро, ден!"

В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..

обновено на 17.01.25 в 17:09

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04