Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наука и бизнес си дават среща в Центъра за приложна физика

Проектът, Център за компетентност „Интелигентни мехатронни, еко- и енергоспестяващи системи и технологии“, финансиран с европейски средства по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“,  бе представен пред журналисти и гости в Информационния ден  в Централната лаборатория по приложна физика на БАН. Усвоените досега средства за високоспециализирана техника са над 2,5 млн. лв. 

"Центърът за приложна физика, като част от структурата на БАН в Пловдив, е единственото научно звено, което осъществява важния трансфер от науката към бизнеса и индустрията. Високотехнологичните процеси на базата на нанотехнологиите осигуряват високата защита на  богата гама от метални продукти - от металорязане до стави в човешкото тяло", уточни ресорният заместник-кмет Стефан Стоянов.

В проекта  участват 7 партньорски организации – трите технически университета, СУ „Климент Охридски“, Институтът по роботика с филиал и в Пловдив, Институт по електроника и Централната лаборатория по приложна физика на БАН. За   целите на проекта е закупено уникално оборудване  - микроскоп, с помощта на което могат да се правят анализи на цялото технологично и иновативно производство в лабораторията. Стойността му е 1 млн 100 хиляди лева.

Проф. Илия Железаров – ректор на Технически университет Габрово, който е водеща организация по проект „Център за компетентност интелигентни мехатронни еко и енергоспестяващи системи и технологии“ подчерта, че за реализацията му са привлечени огромен брой асоциирни партньори – представители на основната част от фирмите в индустриалната сфера на страната – Пловдив, Стара Загора, Казанлък, Габрово.

„Тази инфраструктура обединява интересите на науката и бизнеса, като фокус е поставен върху партньорството между всички тях. Основен акцент в съвместната работа са младите хора – студентите, докторантите, които работейки в отделните звена, ще могат тук на място да проверят постигнатото на работните си места и резултатите от своята работа. За партньорите в областта на научните изследвания това става безплатно, като цикълът се затваря“.

Идеята за работа по проекта се появява още в отдалечената 2012 г., но същинската работа по него стартира през 2018 г. До 2021 г. е осигурена по-голямата част от инфраструктурата в Пловдив, Габрово и столицата, а до 2023 г. трябва да бъде завършен цялостно инвестиционният процес по проекта, за да започне същинската работа с бизнеса, създаване на ноу-хау и стартиращи предприятия, предприемачество, обучение на докторанти и международно научно присъствие. И по думите на проф. Железаров, „Ключът към всичко това е партньорството.“  

Високотехнологичното оборудване дава възможност на много млади учени, които в момента се реализират в чужбина, да се завърнат в страната и да продължат дейността си, използвайки  високо специализирана и отговаряща на най-високите стандарти техника.

Пред журналисти днес директорът на  Централната лаборатория по приложна физика,  доц. Лиляна Колаклиева обясни детайли от същността на работата на специалистите и подчерта важна подробност  – в контактите си с бизнеса и индустрията още от самото начало тя продължава да бъде активната страна, която търси и гради надеждни партньорства, утвърждавайки действена връзка между науката и бизнеса.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Кметът на Сопот Станислав Стоенчев

В Сопот решават проблема с водата заедно с ВиК и бизнеса

Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев.  Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..

публикувано на 18.07.25 в 10:51

Преиздават най-старата детска книга за Левски

Издателство "Нитон" подготви за печат първата книга за Васил Левски за деца, издадена през 1924 г. Книгата е може би едно от най-докосващите и достоверни четива за Васил Левски, създадено за българските юноши и родители. Автор е Данаил Кацев - Бурски, български писател, краевед, публицист.  Книгата излиза със заглавието "дякон Игнатий. Васил Иванов...

публикувано на 18.07.25 в 09:22

В Пазарджик е легитимен Общ. съвет от предишния мандат

Решенията на съда не се коментират, а се изпълняват – така председателят на Общинската избирателна комисия в Пазарджик Антони Върбев коментира касирания от ВАС избор на общински съветници в града. В хода на делото бяха отворени за повторно преброяване чувалите в 52 секции.  При отварянето им бе установено, че в голяма част от проверените..

публикувано на 18.07.25 в 08:43
Светослав Малинов

Днешният ден може да се окаже начало на непредсказуем процес

„Днес се очаква да се разгледа мярката за неотклонение на варненския кмет Благомир Коцев, тоест днес се очаква да се получи обрат в решението на Софийския съд. Затова причината е друг обрат, от вчера, който може да е началото на процес с непредвидими последици. Става дума за отказ от показания на основния свидетел срещу Благомир Коцев. Изглежда..

обновено на 17.07.25 в 10:13

Няма лекар, който да мисли злото на своя пациент

Проф. Тоньо Шмилев, един от доайените на българската педиатрия, обяви чрез фейсбук кампания в защита на българския лекар.  „ Нека обществото да види, че ние сме мнозинство и че не желаем да бъдем хулени и обвинявани в грубо отношение към пациентите си. Искаме да работим спокойно, за да бъдем наистина полезни. Който ме познава знае, че аз стоя..

обновено на 17.07.25 в 10:12