"Има един много ясен дневен ред на българското обществото, на който народните представители от 45-то НС не обърнаха внимание и е от критична важност тези от 46-то НС да не се впуснат в безсмислени законопроекти, а да се погрижат точно за този дневен ред”, смята доц. Антоний Гълъбов, политолог и социолог.
В интервю за сутрешната програма на Радио Пловдив, “Точно днес” политологът каза, че на пресконференцията на ИТН "чухме съвсем ясно, че ИТН не се възприема като част от партиите на протеста. Те имат амбициите да бъдат различен политически субект и да променят цялата система на политическо представителство. Тоест - те няма да се съобразяват с превърналите се в традиция политически действия. Те казаха ясно, че не искат да бъдат пакетирани в едно и с ИМВ и ДБ”.
Според доц. Гълъбов действията на партията на Слави Трифонов са политическа провокация. “ИТН искат да променят правилата на играта”.
“Подкрепата за правителство означава поемане на политическа отговорност за неговите действия. Предполагам, че няма да се стигне до подкрепа на кабинета на ИТН, тъй като през последните нараства възможността да станем свидетели на НС с кратък живот. Това е много критично за страната, тъй като всеки изминал ден увеличава цената, която ще платим всички”. Така коментира социологът евентуалните действия на останалите политически субекти в 46-то НС.
Доц. Гълъбов беше категоричен, че при нови избори политическата действителност ще бъде променена в негативна посока и ще станем свидетели на още по-ниска избирателна активност.
“Същевременно ще се намираме в спирала на криза, която ще изисква още повече усилия. Тази криза ще е политическа, но тя не е изключено да предизвика социална и икономическа такава. Всеки ден който губим в полза на партиен егоизъм и инфантилност ще ни струва много скъпо”, прогнозира политологът.
“Не се знае дали има воля да бъде преодоляна тази криза. В момента цялата отговорност се намира в ръцете на господин Радев. Тя лежи на неговите плещи, но той вече е в предизборна кампания”.
Доц. Гълъбов продължи с анализа на президентските действия: “Той сега е длъжен да консултира политическите партии, така че да се сформира стабилно правителство. Но след като той една година не е свикал консултативния съвет за национална сигурност, в противоречие със закона, не очаквам, че той ще поеме активна роля за постигане на минимално съгласие между партиите”.
“Важно е в този момент партийният егоизъм да бъде изместен встрани, защото сме изправени пред много сериозна криза”, призова социологът.
Водният дефицит вече не е изключение, а нова реалност. Страната ни е близо до трайна водна криза. Според проф. Емил Гачев от БАН България е в такава географска позиция, че тенденцията е към засушаване. През последните 4 години пролетните валежи в България са значително под нормата, а през юни количествата падат до едва 30% от..
Жалба до ВиК Пловдив за системна липса на питейна вода са изпратили жители на село Свежен, община Брезово. Приложена е и подписка с искане за спешни мерки и яснота кога ще се реши проблемът не само с безводието, но и с качеството на водата. Според жителите на средногорското село водата се спира без да има оповестен график, а когато се пусне е..
Увеличението на цените на имотите вече е факт. Няколко инвеститора ми заявиха, че още от сега вдигат стойността на това, което предлагат с между 5 и 15%. Това коментира Мирослав Язов, експерт по сделки с недвижими имоти, половин година преди влизането ни в еврозоната. Според него от средата на септември хората, които все още имат..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..