Програмата "Творческа Европа" подкрепя културния, творчески и аудиовизуален сектор в на Европейския съюз. Направленията "Култура" и "Медиа" имат цел да засилят и насърчат засегнатото от пандемията артистичното и културно сътрудничество и иновациите, както и устойчивостта на сектора.
1 милиард от бюджета от общо 2,5 милиарда евро до 2027-ма година са разпределени за подпрограма "Култура". Сред активните до края на лятото възможности за финансиране там е отворената покана "Европейско сътрудничество" отбеляза Десислава Панчева от офис Култура на бюро "Творческа Европа" България:
Това е мярката за организациите от културния и творческия сектор, които искат да финансират партньорски международни проекти. Задължително изискване тук е участието на минимум трима партньори от три държави, с които заедно да подадат проект. Целите са да се увеличи достъпа до култура и участието на публиката в културните процеси, да се насърчи социалното приобщаване към творчество, усвояване на нови практики, които щадят и стимулират запазването на околната среда.
Крайният срок за кандидатстване и подаване на проектни предложения за „Европейско сътрудничество“ изтича на 7 септември.
По програмата "Превод и разпространение на художествена литература" може да се кандидатства до 30-ти септември. В нея през годините кандидатстват много български издателства. Основно застъпени са печатните и електронни формати, допустими са и аудиокниги.
Пандемията забави проекти и събития от изминалия програмен период на Творческа Европа, но те вече приключват успешно. Пример за това дава Станислава Ташева от Фондация "Пловдив 2019":
Въпреки пандемията нашият партньорски проект "Училище - участваме заедно" успява да приключи със събитие в австрийския град Грац, като финалното представление е на 8 август 2021.
Хората на изкуството лесно откриват информация за възможностите включване в проекти, свързани с творчеството, категорична е проф. Стела Митева - Динкова от Академията по музикално танцово и изобразително изкуство в Пловдив:
Който има интерес, и е буден, и е отворен - има достъп до информацията. Оттам-нататък нещата се свеждат до лична инициатива - да влезеш, да разгледаш, да прочетеш, да оформиш своята идея и да я изложиш.
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..