Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И село Червен въстана срещу водния режим

Жители на пловдивското село Червен излязоха на протест заради режим на водата, който продължава от години.  

Всеки път от юни почти до края на декември местните хора са принудени да се запасяват с бутилки и легени, но и това не помага, казват те. По техни разкази, най-вече през почивните дни в селото няма изобщо вода. През седмицата тя се пуска само в часовете между 6 и 10 сутринта, след което почти цял ден, те са оставени „на сухо”. В 19:00 часа, отново идва вода, но само за няколко часа. 

В знак на протест днес жителите на Червен блокираха за кратко пътя Асеновград – Кърджали, като обаче засегнатите шофьори са изразили подкрепа за тяхното недоволство. 

Главният инженер  на ВиК - Пловдив инж. Антон Гълъбов заяви, че се подготвя проект за нов водоизточник, за който, обаче, ще са необходими минимум 12 месеца. В момента текат отчуждителни процедури.  

В реакция на събитията от днес, от Община Асеновград излязоха с уверение, че от тяхна страна се прави всичко възможно за разрешаване на проблема, който касае и околните селища. 

Има съгласие за подмяна на водопреносната мрежа по трасето на главния път Асеновград - Кърджали, за да се минимизират бъдещи аварии.  

Освен това, е обявено, че през летния сезон питейната вода не трябва да се използва за напояване, а кметът на  с. Червен – Атанас Игнатов е ангажиран за спазването на това изискване, изтъкват от общинската администрация на Асеновград. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Арестуваха жена, нападнала спешен медик в Пловдив

Полицията арестува 56-годишна жена, проявила агресия срещу медик от спешен кабинет на пловдивска болница. Срещу нея е започнало бързо производство. Сигналът за агресивното поведения на жената е получен от автопатрул на Второ РУ чрез тел. 112. Според първоначалната информация, жената е влязла във физическа саморазправа с дежурния лекар,..

публикувано на 05.08.25 в 15:50

Европа даде зелена светлина за проектите за кино "Космос" и парк на Марица

Община Пловдив получи безвъзмездно европейско финасиране от малко над 8 милиона лева за два инфраструктурни проекта. Над 6 милиона лева от тях ще са за пълното довършване и цялостно обновяване на кино Космос- за оборудването, обзавеждането му  и оформяне на публичното пространство. Припомням, че ремонтът на киното вече вече започна с..

публикувано на 05.08.25 в 15:33

Музей в Пазарджик си поиска от общината изложбена зала, превърната в пицария

Регионалният исторически музей – Пазарджик официално поиска от Общински съвет – Пазарджик и от кмета на общината да му бъде върната залата за изложби, отнета преди 30 години и превърната в пицария.   В писмо до местната власт се подчертава важността на музея, като институция с традиции в науката и изследователската дейност, една от първите,..

публикувано на 05.08.25 в 14:45

Пет фирми желаят да оформят новия облик на пешеходната част на ул. "Иван Вазов"

Пет фирми подадоха заявки за изпълнител на проекта за реконструкцията и благоустрояването на ул. „Иван Вазов“ в участъка от пл. „Централен“ до ул. „Авксентий Велешки“. Това е първият етап от цялостното преобразяване на Тютюневия град по обявената от Община Пловдив обществена поръчка, става ясно от електронния сайт за обществени поръчки...

публикувано на 05.08.25 в 14:38

В Садово селскостопанска техника пак запали пожар

Нов пожар по непредпазливост от селскостопанска техника пламна в землището на Садово, но бързо бе потушен.   Оказало се, че пламъците  са тръгнали от трактор с три ремаркета и бързо обхванали натоварените бали със сено. Въпреки бързата намеса на пожарникарите, са силно увредени 17 шумоизолиращи пана покрай ЖП линията.   Вероятната причина за запалването..

публикувано на 05.08.25 в 14:34