Община Пловдив представи публично своята Здравна стратегия за периода до 2030-та година. Документът е един от първите по рода си в страната, не само в нашия град.
Стратегията бе представена от шефа на общинската дирекция „Здравеопазване“ д-р Калин Калинов. На първата работна среща мнения споделиха експерти, специалисти, представители на съсловни и синдикални организации.
Проектодокументът предвижда да бъде създаден общински здравен фонд, от който да се подпомагат 14-те общински лечебни заведения и да се отпускат стипендии за младите медици, желаещи да останат на работа в тях. Здравният фонд към общината ще набира средства чрез местния парламент, от европейски проекти и от дарения. Така ще се реши проблемът с дефицита на кадри в общинското здравеопазване.
Стратегията предвижда разкриването на общински хоспис и на общинска болница за долекуване и рехабилитация. Поне една от двете структури ще е в сградата на бившата Белодробна болница „Димитър Кудоглу“. Не е изключено напред във времето двете да се обединят в една база.
ДКЦ II да се преструктурира в общински педиатричен център и да се подобри детското и училищното здравеопазване е друг от акцентите в новата Здравна стратегия.
Планира се всички общински лечебни звена и структури да се свържат в информационна система, до която да имат достъп и гражданите. От общината разчитат дигитализацията на общинското здравеопазване да стане с новите проектни линии, които Европейският съюз скоро ще разкрие.
Предвижда се да бъде създаден здравен колцентър, от който пловдивчани да получават информация за нужните им здравни специалисти и услугите, които могат да получат от тях.
Колцентърът ще е към общинската дирекция "Здравеопазване" и постепенно ще разширява услугите, които ще предоставя на пловдивчани. Там могат да бъдат привлечени психолози и други специалисти.
Следващото обсъждане на Здравната стратегия на Пловдив ще бъде с пациентските организации. Очаква се широкото публично обществено обсъждане да бъде до края на септември.
Нови случаи на замърсяване на атмосферния въздух на град Пловдив от производствени цехове установиха екипите на Регионалната инспекция по околната среда и водите – Пловдив. Става дума за две бази на едно и също дружество, намиращи се в район „Южен“ и в район „Северен“, чиято основна дейност е продажба, разкрой и кантиране на мебелни..
След протеста на животновъди от Карлово и Сопот вчера заради масови кражби на животни екипи на пловдивската полиция и жандармерия ще се грижат денонощно за обезпечаване на обществения ред. Карловски стопани протестираха против редовните кражби на животни От полицията допълват, че в графика на автопатрулите са заложени постоянен обход в..
Четири фирми подоха оферти по обществената поръчка за изграждане на нова сграда на ОУ "Княз Александър I". Кандидатите са консорциумите "Филипополис Билд" и "ПН Пловдив 25", "Запрянови - 03" и "Пътинженеринг". Избраната процедура е инженеринг, а прогнозната стойност за проектиране и строителство на сградата е малко над 24 млн. лв. без ДДС. Новото..
Община Асеновград представи новите седем електрически автобуса, които бяха доставени преди дни. Те ще подменят изцяло автобусите, които обслужват петте градски линии. Електрическите автобуси са на стойност 5,8 млн. лв. и са закупени по проект, финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост, каза кметът на Асеновград Христо Грудев...
Министерството на земеделието и храните не определя ценовата политика за храните и по никакъв случай няма да стане арбитър в продоволствените отношения, заяви в Брестовица министърът на земеделието и храните Георги Тахов. Ние пишем законопроект, свързан със скъсяване на веригите на доставки или т.нар агрохранителна верига, който ще е готов до две..