Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юнаците разкриват нови тайни от халколита с уникална керамика

В България това е единственият обект отпреди 6000 г., който се проучва и извън селищната могила

| обновено на 05.08.21 в 11:29

Следим археологическо лято 2021, за селищната могила Юнаците, проучванията там и новите открития, за разкопките, разговаряме с научния ръководител на екипа доц. Явор Бояджиев от Националния археологически институт с музей към БАН. Той започва 21-и сезон на уникалния обект, с финансиране от 41 000 лева - от Министерство на културата и от Регионалния исторически музей в Пазарджик. 

Явор Бояджиев уточни, че от 29 юли работят със средства от МК, на стойност 35 000 лева, повече от м.г., когато за обекта са били отделени 28 000 лева. Работи се по две сгради, всяка от 100 кв. м., които са много интересни за науката, едната е с червен под, което сочи добър статус на живеещите в тази епоха. 

"Вече се проучва по-голяма площ на могилата, последните 10 години с конкретни цели, като е важно изясняване на стратиграфията на долните хоризонти, от, т. нар. халколит от 4600 до 4100 г. пр. Хр. Основната цел на тазгодишните разкопки е да продължим изясняването на началото на селището", поясни археологът от БАН. Част от екипа тук обработва находките от керамика, открити в най-интересните жилища, проучвани през последните години. 

"В сондажа извън могилата  установихме данни за цял период от късния неолит, около 4900 - 5000 г. пр. Хр.  Точно в Юнаците бе открито най-старото злато, с което могилата стана известна в археологическата наука у нас и в чужбина", каза още доц. Явор Бояджиев. Той уточни: "Буквално вчера излезе уникален керамичен съд от халколита, с дебелина на стената му 3 мм, с богата графитна украса, със сприли и кръстовиден мотив."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Проф. Людмил Ангелов за конкурса "Милчо Левиев"

В оспорваната клавирна надпревара на Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ се включиха най-изявените и талантливи млади пианисти в България на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част на концертния подиум на НУМТИ „Добрин Петков“, талантливите младежи участваха в майсторски класове и творчески семинари,..

публикувано на 14.07.25 в 14:05

Великите европейци - Хайнрих Шлиман, втора част

През 60-те години на ХІХ век, преди да стигне до откриването на Троя, тогава все още непрочутият Хайнрих Шлиман първо изследва острова на цар Одисей – Итака, където не намира нищо особено. После минава през Микена, градът на цар Агамемнон, а също и през Тиринт.  Когато стъпва на егейското крайрежие на Турция, той първо отива в селото Бунарбаши,..

публикувано на 14.07.25 в 13:41

Преге - предаване за света на книгите, 12 - 18 юли

В предаването за книги на Радио Пловдив на 1 2 . 07. 202 5 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Ърскин Колдуел. Божията нивица. 216 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Иън Макюън. Изкупление. 402 стр., 6А, Колибри, 2025. Капка Касабова. Анима. 480 стр., 7А, ICU, 2025. Сю Хинсенбъргс...

публикувано на 14.07.25 в 10:36

Спектакъл отдава почит на "Краля на валса"

Националният музикален театър „Стефан Македонски“ отбелязва юбилейните 200 години от рождението на композитора Йохан Щраус – син с концерт-спектакъла „Кралят на валса“.  Той започва от 21 часа тази вечер на сцената на Античния театър в Пловдив, където ще се качат оркестърът, балетът и хорът на Националния музикален театър. В програмата са..

обновено на 14.07.25 в 08:41

Васко Василев представя "Пътешествието" в Пловдив

Премиера на мултимедийния спектакъл на цигуларя Васко Василев „Пътешествието“ ще се състои тази вечер на Античния театър в Пловдив. Концертът е в програмата на фестивала Опера Оупън. Заедно с Oркестъра на Опера Пловдив, по покана на Васко в спектакълa ще се включат Pamela Nicholson (Памела Никълсън), пиано; Aurelio Martinez-Chico..

обновено на 13.07.25 в 08:46