Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдивчани стават все по-отговорни към имунизацията

| обновено на 06.08.21 в 10:49


Трайното нарастване на случаите на новозаразени с коронавирус от началото на месеца показват задаването на нова вълна на заразяемост.  Това  се отнася с пълна сила за Пловдив и областта и е основателен повод за безпокойство според  последните данни,  коментира в интервю за Радио Пловдив новият началник  на РЗИ – Пловдив д-р Сийка Димчева.


"Не трява да бъдем спокойни. Днес имаме 54 случая, които са около 10%  от всички  в страната. От първи август  са регистрирани вече 288 случая, 42 от които са в болници. Това прави около 20-25 %  от заразените, които стигат до хоспитализация. Преобладават болните от 18 до 60 години.   Екипите на Спешна помощ засега се  справят много добре. Все още разкритите легла поемат заболелите. Тенденцията обаче е тревожна“ – каза Сийка Димчева.

До момента в Пловдив са приложени 198 046 дози, от които над 98 000 души са с приключен имунизационен цикъл.

Усеща се едно по-отговорно отношение към имунизацията след жителите на Пловдив и областта, допълни шефът на РЗИ – Пловдив.

„Добрата новина е, че тук поддържаме ръст на ежедневна имунизация от над хиляда души дневно. Само вчера, в четвъртък,  те са били 1388.  Това е начина да преодолеем тази поредна „вълна“  с възможно най-малък брой заразени и заболели пациенти.“ – подчерта Сийка Димчева. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БСП дължи дебат с избирателите по скандала с държавните имоти

Президентът Румен Радев наложи вето върху разпоредби от приетите на 31-и юли промени в Закона за държавата собственост.  В мотивите си държавният глава посочва, че приетите в последния момент промени отнемат установени в закона гаранции при осъществяване на определени разпоредителни сделки с имущество, поверено на държавата, и се улеснява продажбата..

публикувано на 11.08.25 в 12:11

Трудно е да сме оптимисти за цените на храните в България

Цените на храните и опитите с държавни магазини и държавно определени надценки да се държи пазарът под контрол коментира председателят на сдружението „За достъпна и качествена храна“ Андерй Велчев. По думите му от една страна е хубаво, че има видими усилия, но те не дават гаранция за промяна на нелоялните практики на пазара. Ден преди изтичането на..

публикувано на 11.08.25 в 11:40

Звездно шоу на 11 и 12 август с Венера, Юпитер и Персеидите

"Съединението" на Венера и Юпитер на 11 и 12 август 2025 г. ще бъде едно от най-зрелищните астрономически явления за лятото, особено за любителите на небето, твърдят астрономи. Всъщност, обясни д-р Милен Минев от НАО "Рожен", това явление е обичайно и циклично и не е от особен интерес за учените, което не отменя любопитството за любителското око...

публикувано на 11.08.25 в 10:58

Започва юбилейният Национален фолклорен събор в Копривщица

Днес е официалното откриване на 13-ият Национален събор на народното творчество в Копривщица.  Това издание е юбилейно - навършват се 60 години от началото на инициативата.  Съборът се провежда на всеки 5 години с изключение на прекъсването по време на Covid-пандемията. Откриването е в 11 ч.  Патрон е министър-председателят Росен Желязков,..

публикувано на 09.08.25 в 09:43

По-високите глоби за шофьорите не са за превенция, а за пари

Промените в закона за движение по пътищата целят индустриално събиране на глоби, а не превенция на пътния травматизъм. Това коментира Богдан Милчев от Института за пътна безопасност след като депутатите приеха изменения, свързани с шофьорите. Основно те са за по-високи глоби, за засичане на средна скорост и за уеднаквяване на наказанието при..

публикувано на 08.08.25 в 11:07