Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България има сериозен потенциал в еко- и СПА-туризма

Туризмът е един от секторите, които най-много пострадаха от КОВИД кризата, но има потенциала бързо да се възстанови. Най-скоростно към предкризисните нива ще се върнат държавите, които най-бързо ваксинират населението си, смята евродепутатът Петър Витанов от БСП. Той е член на Комисията по транспорт и туризъм в ЕП. 

"Мерките, които ЕС предвижда за възстановяването на туризма, който дава повече от 10 % от брутния вътрешен продукт на Общността, са краткосрочни, средносрочни и дългосрочни. Най-ефективната и бърза мярка е ваксинацията", посочи той.

По думите му страните, в които голям брой от населението е имунизирано, бързо се възстановяват, докато страните, в които този процент е нисък, поемат най-големия удар върху туризма. 

"Подобна тенденция се наблюдава и в България, макар че тя в известен смисъл е феномен – много малък брой ваксинирани, но с устойчиво възстановяване на туризма", каза още Петър Витанов. 

Евродепутатът посочи, че страната ни трябва да посочи различни мерки за възстановяване на сектора. "Един от големите минуси на нашия План за възстановяване и устойчивост е, че нямаме мерки за възстановяване на туризма. Има и нещо хубаво - макар че чартърите са спаднали с 60 % спрямо 2019 г., виждаме 80 % ръст в туризма тази година спрямо 2020 г., даже по Южното Черноморие има 125 % ръст. Летуващите са основно българи и румънци".

По думите му кумулативно загубите в сектора за 2020 и 2021 г. ще надхвърлят 4 трилиона евро. 

Петър Витанов обясни, че в ЕС страната отличник е Малта, която успя да ваксинира над 80 % от населението си и да възстанови туризма си. "Близо 20 % от БВП на страната идва от туризъм и за тях бе жизнено важно да направят страната си безопасна. Извън ЕС някои африкански държави, които също разчитат на туризма , но имат под 1 % ваксинация на цялото население, имат огромни проблеми и предизвикателства".

Според евродепутата туризмът е секторът, който има потенциала най-бързо да се възстанови от последиците от пандемията. 

Петър Витанов препоръча промяна в структурата на българския туризъм с акцент върху еко- и СПА-туризма. "България в сравнение с Хърватия, Гърция, Турция има по-дълга брегова ивица, с по-дълъг летен сезон. България няма сравнителни предимства спрямо тях, за разлика от еко- и СПА-туризма. След Исландия България има най-много минерални извори на квадратен метър, тук е била лечебницата на Европа и ние трябва да се възползваме максимално от тях", посочи евродепутатът.

Цялото интервю на Иванка Петкова с депутата в Европейския парламент Петър Витанов е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Бонус - малус" ще конкурира застрахователите

С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..

публикувано на 28.07.25 в 10:01

Зърнопроизводителите търпят загуби след жътвата

Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..

публикувано на 28.07.25 в 09:14

Безплатно тестват за хепатит В и С всички от 40 до 60 годишни

Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли.  Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“.  Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..

публикувано на 28.07.25 в 08:30

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20