Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България има сериозен потенциал в еко- и СПА-туризма

Туризмът е един от секторите, които най-много пострадаха от КОВИД кризата, но има потенциала бързо да се възстанови. Най-скоростно към предкризисните нива ще се върнат държавите, които най-бързо ваксинират населението си, смята евродепутатът Петър Витанов от БСП. Той е член на Комисията по транспорт и туризъм в ЕП. 

"Мерките, които ЕС предвижда за възстановяването на туризма, който дава повече от 10 % от брутния вътрешен продукт на Общността, са краткосрочни, средносрочни и дългосрочни. Най-ефективната и бърза мярка е ваксинацията", посочи той.

По думите му страните, в които голям брой от населението е имунизирано, бързо се възстановяват, докато страните, в които този процент е нисък, поемат най-големия удар върху туризма. 

"Подобна тенденция се наблюдава и в България, макар че тя в известен смисъл е феномен – много малък брой ваксинирани, но с устойчиво възстановяване на туризма", каза още Петър Витанов. 

Евродепутатът посочи, че страната ни трябва да посочи различни мерки за възстановяване на сектора. "Един от големите минуси на нашия План за възстановяване и устойчивост е, че нямаме мерки за възстановяване на туризма. Има и нещо хубаво - макар че чартърите са спаднали с 60 % спрямо 2019 г., виждаме 80 % ръст в туризма тази година спрямо 2020 г., даже по Южното Черноморие има 125 % ръст. Летуващите са основно българи и румънци".

По думите му кумулативно загубите в сектора за 2020 и 2021 г. ще надхвърлят 4 трилиона евро. 

Петър Витанов обясни, че в ЕС страната отличник е Малта, която успя да ваксинира над 80 % от населението си и да възстанови туризма си. "Близо 20 % от БВП на страната идва от туризъм и за тях бе жизнено важно да направят страната си безопасна. Извън ЕС някои африкански държави, които също разчитат на туризма , но имат под 1 % ваксинация на цялото население, имат огромни проблеми и предизвикателства".

Според евродепутата туризмът е секторът, който има потенциала най-бързо да се възстанови от последиците от пандемията. 

Петър Витанов препоръча промяна в структурата на българския туризъм с акцент върху еко- и СПА-туризма. "България в сравнение с Хърватия, Гърция, Турция има по-дълга брегова ивица, с по-дълъг летен сезон. България няма сравнителни предимства спрямо тях, за разлика от еко- и СПА-туризма. След Исландия България има най-много минерални извори на квадратен метър, тук е била лечебницата на Европа и ние трябва да се възползваме максимално от тях", посочи евродепутатът.

Цялото интервю на Иванка Петкова с депутата в Европейския парламент Петър Витанов е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18

Родното производство зависи от държавата, но тя не го подкрепя

Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..

публикувано на 20.02.25 в 16:16

Държавата да осигури повече фермерски пазари

Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги.  Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати..

публикувано на 20.02.25 в 15:29

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58