Едноименното дело бе заведено преди 11 години с колективен иск от Фондация "Асоциация за европейска интеграция и права на човека" срещу Община Пловдив и екоинспекцията в града. Гражданите се позоваха на данните, събрани между 2007 и 2011 година, които показваха, близо 200 пъти годишно е превишавана пределната норма за замърсяване на въздуха в Пловдив.
ВКС обявява, че институциите не са изпълнили задълженията си и са нарушили европейските директиви за чистотата на въздуха (Директива 2008/50/ЕО). Българското законодателство също задължава властите да опазват чистотата на околната среда и атмосферния въздух.
Върховните съдии приеха, че ефективни мерки не са предприети и до днешна дата, понеже България е осъдена за мръсния въздух и по делото пред Съда на ЕС. Поради това ВКС задължава институциите да приемат спешни мерки за решаване на проблема в рамките на една година, считано от 22 юли т.г..
„Такова дело в българската правна система досега не е печелено. Потърсихме защита срещу една бездействаща, корумпирана община. Това е резултат на едно колосално колективно усилие на екип юристи и представители на гражданското общество!“ – коментира пред Радио Пловдив ръководителят на юридическия екип и един от основните двигатели на тези събития, извесният правозащитник адвокат Михаил Екимджиев. По думите му, последната победа е постигната след две позорни предишни съдебни решения, които бяха решили да направят реверанс на политически кръгове.
„Не така обаче мисли европейският законодател! Когато започнахме делото, през 2011 г, излезе потресаваща информация от Евростат, че в целия ЕС Пловдив е на първо място по замърсяване с ФПЧ, далеч пред редица други европейски градове – индустриални гиганти. Тогава, от общината и РИОСВ направиха всичко възможно за да манипулират бъдещите данни, премествайки измервателните станции на „безопасни“ места. Например станцията пред Баня Старинна, която в самия център на града отчиташе високото замърсяване. Хората, които ние сме избрали да работят за нашето общо благо, ни лишиха от информация и форми на защита. Само заради това, в една нормална държава, би трябвало да бъдат подведени под наказателна отговорност. Вместо това, от администрацията се заеха да демонизират този екип, който се пребори за истината.“ – разказа Михаил Екимджиев.
Според решението на ВКС в рамките на 12 месеца Общината трябва да вземе подходящите мерки за това, въздухът да бъде „вкаран“ в допустимите европейски норми.
„Първо трябва да видят главните препоръки – реформа в системата на паркиране и цялостният градски трафик. Най-големите нарушители обаче са точно общинските и държавни служители, които в нарушение на Конституцията дори, паркират привилегировано и безотговорно!" - добави адвокат Михаил Екимджиев.
Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева. По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..
По случай "Щедрия вторник" между 3 и 5 декември Българската болнична асоциация организира кампания по кръводаряване заедно с Националния и регионалните кръвни центрове от страната и с партньорството на фондация BCause. Освен да благодарим на тези, които даряват, празникът е повод да обърнем по-сериозно внимание на темата за дарителството в здравния..
Включване на нови профилактични изследвания в пакета, заплащан от Здравната каса, предлагат от здравното министерство с нормативни промени. Целта е ранното откриване на хронични бъбречни заболявания и рак на маточната шийка. Предложението предвижда НЗОК да поема две допълнителни изследвания за оценка на бъбречната функция. Идеята е да се..
Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора. В Пловдив..
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..